Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Ostrá válečná rétorika, i na korejské poměry

Česko

ANALÝZA

Severní Korea hrozí „vojenskou akcí“, Jižní Korea začíná svého rivala znovu označovat za „hlavního nepřítele“.

SOUL/PRAHA Korejský poloostrov je již více než půl století ve válečném stavu, na jeho severu je u moci zřejmě poslední stalinistický režim na planetě.

Tomu odpovídají i ostrá slova, která přes hranici obou zemí míří – tedy především směrem na jih –, nyní se ale zdá situace vážnější. A svět se riziko nového konfliktu snaží utlumit.

Rozbuškou se stal nedávný torpédový útok na jihokorejskou loď, který mezinárodní vyšetřovací komise připsala právě KLDR. Pchjongjang ovšem svoji vinu odmítá a místo toho stupňuje útoky na Soul – byť prozatím v rétorické rovině. Včera nejdřív pohrozil Jižní Koreji „vojenskou akcí“, pokud zachytí její lodě ve svých vodách.

A večer pak oficiální severokorejská agentura KCNA oznámila přerušení veškerých styků s Jihem, a to včetně přeletu jeho letadlem nad severokorejským územím. Podle britské stanice BBC by měli být také vyhoštěni Jihokorejci pracující ve společné továrně na severní straně hranice. Obvykle ostrá slova přicházející ze Severu v tomto případě nejsou brána na lehkou váhu. KLDR totiž právě torpédovým útokem demonstrovala, že se nezdráhá sáhnout i k vojenským výpadům. Nemluvě o jejím atomovém arzenálu, byť počet náloží lze stále spočítat na prstech jedné, maximálně dvou rukou.

Soulu ale již očividně začíná docházet trpělivost. Jihokorejský prezident I Mjong-bak ve svém pondělním televizním projevu k národu oznámil, že „odteď už nebude Korejská republika tolerovat žádné provokativní činy Severu“.

A jihokorejský deník Korea Herald včera napsal, že armáda Soulu hodlá Severokorejce ve svých dokumentech opět označovat za „hlavního nepřítele“. Tento termín přitom z armádních materiálů zmizel před šesti lety, a to jako součást vstřícnější politiky vůči KLDR. Soul zatím dával přednost ekonomickému a diplomatickému tlaku na Pchjongjang. V pondělí oznámil přerušení obchodních kontaktů s KLDR a zákaz vstupu severokorejských obchodních lodí do jihokorejských vod. Další možností jsou zpřísněné sankce OSN, vzhledem k čínskému odporu ale není jejich schválení vůbec jisté.

Jak včera připomněla agentura Reuters, rozpoutání otevřeného konfliktu není v zájmu ani jedné z korejských stran. Jižní Koreu by to ekonomicky zruinovalo a pro Sever by to bylo prakticky sebevražedné. Jenže k jeho rozpoutání mohou vést i malé vojenské rozmíšky. Zkouška nervů nastane již za pár dní, kdy Jižní Korea pořádá ponorkové manévry následované společným cvičením s USA.

Autor: