Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ANO chce v Ostravě po Macurovi primátorku Tichánkovou. Jestli bude v koalici

Ostravský šéf hnutí ANO Richard Vereš s kandidátkou hnutí na pozici primátorky Hanou Tichánkovou. foto: ČTK

Pokud hnutí ANO zůstane ve vedení Ostravy, tak za dosavadního primátora a svého nedávného lídra Tomáše Macury nominovalo na toto prestižní místo někdejší místostarostku obvodu Jih Hanu Tichánkovou. Rozhodli o tom delegáti oblastního, tedy městského sněmu ANO.
  22:38

Počet zastupitelů hnutí ANO v ostravském zastupitelstvu se však v současné politické krizi dále tenčí, dalším, kdo odešel do klubu Nezařazených právě primátora Macury, se dnes stal magistrátní náměstek Karel Malík.

Nezařazení mají tak už sedm zastupitelů, klub hnutí ANO se zmenšil na čtrnáct. „I po odchodech jsme nejsilnější klub v zastupitelstvu a máme tedy stále největší koaliční potenciál,“ uklidňovala předsedkyně zastupitelského klubu ANO Tichánková.

Navíc zůstává přesvědčena, že odchody k Macurovi skončily.

Podle ostravského šéfa hnutí ANO a starosty Slezské Ostravy Richarda Vereše je snahou hnutí vytvořit co nejsilnější koalici, ale prozatím nemá žádnou preferovanou variantu.

Vyjednávací tým ANO začne jednat o koalici od čtvrtka. Schůzky zahájí s uskupením Spolu. Nebrání se jednání s žádným ze subjektů v zastupitelstvu, včetně nového klubu primátora Macury.

Hnutí hrozí opozice

„Určitě bychom s ním mohli sedět v koalici, ale upřímně řečeno raději bych se této situaci vyhnula,“ přiznala Tichánková. Vereš poukázal na to, že jednání začnou s dosavadními koaličními partnery, koalici by tak ANO rádo stavělo na půdorysu té současné, tedy se SPOLU a Piráty.

Dosud dominantnímu ANO však dále hrozí, že skončí v opozici. I Macura totiž oznámil, že začíná jednat o možné nové koalici, přičemž vyloučil rozhovory s komunisty a SPD. Za určitých podmínek i on připustil spolupráci s ANO.

„Jestli se k nám přidá ještě někdo další ze zastupitelů ANO, se mi těžko predikuje. Předpokládám, že asi už se blížíme ke konečnému číslu,“ nastínil Macura.

Velmi žádaným novým spojencem se zřejmě stane dosud opoziční hnutí Ostravak. Jeho osm zastupitelů by mohlo rozhodnout, kdo třetímu největšímu městu v zemi povládne.

„Samozřejmě je pro naši roli v případné koalici velký rozdíl, kdyby nás někdo vzal jen do počtu, nebo když musí,“ upozornil už dříve lídr Ostravaku Lukáš Semerák.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá většinu seskupení s nejméně osmadvaceti mandáty. Dosavadní koalice ANO - SPOLU - Piráti má už o dva hlasy méně.

Pokud by k Macurovi přeběhl ještě alespoň jeden člen ANO, jeví se jako možná třeba koalice Nezařazení, SPOLU, Ostravak a Piráti.

Primátor Macura však potvrdil, že důležitým bodem při rozhodování o partnerech zůstává stavba koncertní haly. „To stále považuji za zásadní,“ uvedl na dotaz MF DNES.

Další jednání ostravského zastupitelstva se uskuteční ve středu 26. dubna.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!