Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava hostí slavné koruny

Česko

Výstava o Janu Lucemburském se opět proměnila, po unikátních listinách přišly na řadu zlaté poklady

OSTRAVA Tolik královských korun Ostrava ještě nikdy na jednom místě nehostila. Lesknou se jako v dobách své největší slávy: dvě byly vyzdviženy z hrobů, jedna nalezena zasypaná s dalšími poklady a poslední dvě šperkaři vytvořili jako kopie jejich předloh. Teď jsou z nich magnety výstavy o králi Janu Lucemburském v Ostravském muzeu.

Ředitelka Jiřina Kábrtová mluví o akci v superlativech. „V posledních letech nemá obdoby,“ říká. Od otevření ji už vidělo na pět tisíc lidí. Tvůrci shromáždili dokumenty o době slavného Lucemburka a jejím dopadu na severní Moravu a Slezsko. Část jich může ale být vystavena jen krátce, než se vrátí do klimatizovaných depozitářů. Výstava, zahájená na sklonku loňského roku, se proto mění téměř každým týdnem: a tento byla víc než symbolicky korunována.

Do Ostravy dorazila část pokladu ze Slezské Středy, města na rozhraní nynějšího Polska a Německa. Ten až do konce ledna obdivovali lidé na výstavě k výročí příchodu Lucemburků do českých zemí v Praze.

Poklad objevili dělníci náhodou při demolici v roce 1988 – a odborníci se domnívají, že koruna mohla patřit některé z přemyslovských královen či Blance z Valois, manželce Karla IV. Historici se domnívají, že poklad mohl být ukrytou zástavou za půjčku – člověk, který ji ukryl, se ale mohl stát obětí židovských pogromů v polovině 14. století. K cenným originálům patří i pohřební insignie Přemysla Otakara II. a krále Rudolfa I. zvaného Kaše. Ty jsou výjimečné v tom, že skutečně panovníky provázely na jejich poslední cestě, aby i po smrti zdůrazňovaly význam svých držitelů.

Historická cena exponátů na výstavě o Janu Lucemburském, nazvané podle jeho rozletu a rozmachu Král, který létal, je nevyčíslitelná. Muzejníci museli zaručit, že v pečlivě střežených sálech bude stálá teplota i vlhkost, ani osvětlení nesmí ohřívat vzduch.

Výstava sice připomíná loňské 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn, ale současně uběhlo loni 600 let od zvolení Lucemburka Jošta Moravského římským králem – a letos v lednu 600 let od jeho smrti.

***

Symboly moci, ale i unikátní šperky

Několik unikátních korun (a jejich věrných replik) se podařilo shromáždit v Ostravě.

K vidění až do 31. března budou: * Poklad ze Slezské Středy, jehož součástí je pravděpodobná koruna přemyslovských královen (zapůjčilo vratislavské národní muzeum) * Pohřební insignie krále Přemysla Otakara II. (ze sbírek Pražského hradu) * Pohřební insignie krále Rudolfa I. zvaného Kaše (zapůjčila Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze) * Kopie svatováclavské koruny (ze sbírek katedrály sv. Víta) * Královská koruna z relikviářové busty sv. Karla Velikého z pokladnice v Cáchách (kopie ze soukromé sbírky)

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...