Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ostrava hostí slavné koruny

Česko

Výstava o Janu Lucemburském se opět proměnila, po unikátních listinách přišly na řadu zlaté poklady

OSTRAVA Tolik královských korun Ostrava ještě nikdy na jednom místě nehostila. Lesknou se jako v dobách své největší slávy: dvě byly vyzdviženy z hrobů, jedna nalezena zasypaná s dalšími poklady a poslední dvě šperkaři vytvořili jako kopie jejich předloh. Teď jsou z nich magnety výstavy o králi Janu Lucemburském v Ostravském muzeu.

Ředitelka Jiřina Kábrtová mluví o akci v superlativech. „V posledních letech nemá obdoby,“ říká. Od otevření ji už vidělo na pět tisíc lidí. Tvůrci shromáždili dokumenty o době slavného Lucemburka a jejím dopadu na severní Moravu a Slezsko. Část jich může ale být vystavena jen krátce, než se vrátí do klimatizovaných depozitářů. Výstava, zahájená na sklonku loňského roku, se proto mění téměř každým týdnem: a tento byla víc než symbolicky korunována.

Do Ostravy dorazila část pokladu ze Slezské Středy, města na rozhraní nynějšího Polska a Německa. Ten až do konce ledna obdivovali lidé na výstavě k výročí příchodu Lucemburků do českých zemí v Praze.

Poklad objevili dělníci náhodou při demolici v roce 1988 – a odborníci se domnívají, že koruna mohla patřit některé z přemyslovských královen či Blance z Valois, manželce Karla IV. Historici se domnívají, že poklad mohl být ukrytou zástavou za půjčku – člověk, který ji ukryl, se ale mohl stát obětí židovských pogromů v polovině 14. století. K cenným originálům patří i pohřební insignie Přemysla Otakara II. a krále Rudolfa I. zvaného Kaše. Ty jsou výjimečné v tom, že skutečně panovníky provázely na jejich poslední cestě, aby i po smrti zdůrazňovaly význam svých držitelů.

Historická cena exponátů na výstavě o Janu Lucemburském, nazvané podle jeho rozletu a rozmachu Král, který létal, je nevyčíslitelná. Muzejníci museli zaručit, že v pečlivě střežených sálech bude stálá teplota i vlhkost, ani osvětlení nesmí ohřívat vzduch.

Výstava sice připomíná loňské 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn, ale současně uběhlo loni 600 let od zvolení Lucemburka Jošta Moravského římským králem – a letos v lednu 600 let od jeho smrti.

***

Symboly moci, ale i unikátní šperky

Několik unikátních korun (a jejich věrných replik) se podařilo shromáždit v Ostravě.

K vidění až do 31. března budou: * Poklad ze Slezské Středy, jehož součástí je pravděpodobná koruna přemyslovských královen (zapůjčilo vratislavské národní muzeum) * Pohřební insignie krále Přemysla Otakara II. (ze sbírek Pražského hradu) * Pohřební insignie krále Rudolfa I. zvaného Kaše (zapůjčila Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze) * Kopie svatováclavské koruny (ze sbírek katedrály sv. Víta) * Královská koruna z relikviářové busty sv. Karla Velikého z pokladnice v Cáchách (kopie ze soukromé sbírky)

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: