Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava se vybarvila

Česko

Festival Colours of Ostrava, který se uskuteční od 9. do 12. července v zeleném srdci severomoravské metropole, odtajnil největší hvězdy.

PRAHA „Letos se nám povedlo dát dohromady velmi zajímavý a pestrý program, který ještě více než loni překračuje žánrové rozpětí s výlety do vrcholného jazzu či současné vážné hudby. Zároveň však nabídne mnoho příležitostí si zatancovat i objevovat, prostě si do sytosti užít letní bezstarostnou náladu,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu.

Vůbec poprvé přijede do České republiky jazzově-popový klavírista a zpěvák Jamie Cullum, který je přes svůj mladý věk držitelem mnoha prestižních hudebních cen, například nominací na Grammy, Brit Awards či na Zlatý Glóbus. Velkou událostí se stane koncert Davida Byrnea, bývalého frontmana Talking Heads, který přijede s početným týmem dvaceti pěti lidí - s velkou kapelou s tanečníky a programem písní, které napsal společně s mágem elektronické hudby Brianem Enem. Z oblasti elektronické hudby bude k největším hvězdám letošních Colours patřit slavné newyorské duo Thievery Corporation, které vystoupí posílené o téměř dvacet doprovodných muzikantů.

Jejich hudba mixuje trip hop, acid jazz i etnickou hudbu, jejich texty mají často politický obsah.

Festival ve čtvrtek zahájí se svým bandem britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oskarovému filmu Piano a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye. Po třech letech se na Colours vrátí hvězdy Asian Dub Foundation. Čtyřdenní přehlídku uzavře americký funkový saxofonista, zpěvák a showman Maceo Parker.

Největší hvězdy doplní pochopitelně množství dalších zahraničních hostů, festival nabídne bohatý nehudební program - divadla, diskuse, filmy v kinokavárně, workshopy i dětský svět. Nově se do areálu připravují i výtvarné instalace.

Autor: