Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Ostrava si pořídila džungli

Česko

Zoologická zahrada láme rekordy, mohou za to i nové druhy zvířat

OSTRAVA Obrovští pavouci, paryby trnuchy, ale i drápkaté opičky tamaríni pinčí dnes přivítají návštěvníky ostravské zoo ve svém novém obydlí. V unikátní napodobenině jihoamerické džungle.

Na devětašedesáti metrech čtverečních tam vybudovali Malou Amazonii. Právě tak se jmenuje nová expozice, která má přivést do nejnavštěvovanější turistické atrakce v kraji nové hosty.

Ředitel zoo Petr Čolas věří, že se zahrada vrací mezi nejlepší v republice. Do této skupiny podle odborníků patřila ostravská zahrada někdy v sedmdesátých letech minulého století, pak ale investice do areálu ustaly a „nový věk“ přišel až rokem 2004, kdy v Ostravě otevřeli nový moderní areál pro slony.

Amazonská džungle umožnila zoo získat nové živočišné druhy. Opičky tamaríny pinčí, stejně jako sladkovodního příbuzného rejnoků, parybu trnuchu, zatím v Ostravě nikdy nechovali. Exotická zvířata jsou zapsána v Červené knize ohrožených druhů. Brzy mají do Amazonie přibýt i sladkovodní piraně. Jaro patří Americe, příští bude ve znamení medvědů S kriticky ohroženými druhy mají v Ostravě zkušenosti. Loni na jaře v zoo otevřeli za velkého zájmu veřejnosti nový pavilon s pandou červenou. Vzácného samce do Ostravy zapůjčila zoo v Ústí nad Labem. Letošní jaro je ve znamení Jižní Ameriky a to příští má být zasvěceno medvědům. Ti se mají stěhovat ze zcela nevyhovujících betonových kotců do nového pavilonu za sedmdesát milionů korun. „Pavilon je již ve výstavbě,“ říká Šárka Bartáková z vedení zoo.

Kromě medvědů ušatých se příští rok do nových milionových prostor postěhují i hulmani posvátní, jeden z vzácných druhů zvířat, o které v ostravské zoo pečují.

Ani letošní investice a novinky ale nekončí. I když přibudou mnohem obyčejnější zvířata – do konce roku totiž chtějí ostravští zrekonstruovat známý dětský koutek s kozami a ovcemi a přidat do něj nově například krávu nebo domácí prasata. Odborníci potvrzují, že právě novinky jsou tím, co do zoologických zahrad láká. Vloni pouze čtyři z patnácti tuzemských zahrad zaznamenaly nárůst návštěvnosti: v Brně, Ostravě, Hodoníně a v Plzni. Ve všech se podle Unie českých a slovenských zoologických zahrad chlubili novými expozicemi či atraktivními mláďaty.

Rozvoj zoo limitují sponzoři, tvrdí odborník „Výsledky nám ukazují, jaký směr v rozvoji zoo je nejúspěšnější, i když je to jen jedno, komerční měřítko. Naše cíle jsou mnohem vyšší, a především ušlechtilejší, ale bez návštěvníků jich budeme dosahovat těžko, sponzoři se nepředhánějí,“ komentoval výsledky loňské sezony prezident unie Vladislav T. Jiroušek.

Právě sponzoři hrají svou roli i v Ostravě. Malá Amazonie byla neskonale levnější než ubytování pro medvědy a hulmany. Z ceny necelých dvou milionů korun většinu zaplatila Nadace OKD. O rok dřív na pavilon pro pandy červené přispěla ještě vyšší sumou největší tuzemská ocelárna.

Loňský rok byl v Ostravě nejúspěšnější co do počtu návštěvníků. Branami areálu loni prošlo téměř 364 tisíc návštěvníků, což je o 34 tisíc více, než v předloňském roce. Davy musela zahrada zvládnout i o Velikonocích, za tři sváteční dny ji navštívilo přes dvacet tisíc lidí a její okolí nebylo daleko od dopravního kolapsu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!