Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava si posvítí na kameramany

Česko

Ostrava sice v klání o titul Evropské město kultury roku 2015 nezvítězila, ale kulturní aktivity v ní neutichají. Právě naopak: dnes začíná druhý ročník filmového festivalu Ostrava Kamera Oko, který se zaměřuje na kameramanskou tvorbu.

Strýček Búnmí dnes večer v hale takzvané Veronikárny slavnostně zahájí druhý ročník filmové přehlídky se specializací na kameru Ostrava Kamera Oko. Thajský snímek, pod kterým jsou podepsáni tři kameramani, je vítězným titulem letošního festivalu v Cannes a v Ostravě poběží v české premiéře, než nastoupí do běžné tuzemské distribuce. Veronikárna tvoří součást unikátních prostor národní kulturní památky – Dolní oblasti Vítkovic.

Ostravskému geniu loci se přehlídka věnuje cíleně: vedle Veronikárny se bude promítat i na náplavce Sýkorova mostu a v Dole Hlubina. Tradičnějšími projekčními místy jsou kina Vesmír, Luna, Art a Minikino a sál festivalového centra Stará aréna.

Strýček Búnmí se zúčastní i klání v mezinárodní soutěži festivalu. Soupeřit bude například s vizuálně unikátní maďarskou novinkou Bibliotheque Pascal, filmem veterána francouzské nové vlny Jacquesa Rivetta 36 pohledů z vrcholu Saint Loup či s německo-maďarsko-rakouskou koprodukcí Projekt Frankenstein. Jediný český účastník, snímek Jana Švankmajera Přežít svůj život, je uveden mimo soutěž. Národní soutěž krátkometrážních filmů o nejlepší kameru nabídne pětici tuzemských snímků vyrobených letos na pražské FAMU.

Ve festivalové porotě zasedne dánský kameraman Andreas FischerHansen, zástupce Asociace českých kameramanů Marek Jícha a dokumentaristka Mira ErdevičkiCharap.

Nesoutěžní profilová sekce ENCORE uvede výběr současné světové krátkometrážní i celovečerní tvorby, zahrnující snímky hrané, dokumentární i experimentální. Blok IMAGO zase představí filmy oceněné národními kameramanskými asociacemi: Trierova Antikrista, Bílou stuhu Michaela Hanekeho a z tuzemské tvorby drama Protektor v režii Marka Najbrta.

V rámci pásma Pocta: Juraj Šajmovič bude k vidění tvorba držitele ceny Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo – snímky Archa bláznů, Golet v údolí a Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. Šajmovičovu televizní tvorbu zastoupí seriál Sanitka, promítaný na celonočním maratonu ve Staré aréně. Vlastní sekce se dočká i slavný francouzský kameraman William Lubtchansky, který spolupracoval s Truffautem, Godardem či právě Rivettem.

Pod hlavičkou Ostrava ve filmu se objeví nově objevené krátké dokumenty z předválečného a válečného Ostravska, stejně jako nové celovečerní filmy Pouta a Mamas & Papas, které se v Ostravě točily, a dokument Opožděný východ, ohlížející se za průběhem podzimu 1989 na severní Moravě. V samostatném bloku poběží tvorba ostravského studia České televize.

Dokončovaným tuzemským snímkům bude patřit sekce 2010: Work in Progress. Do pásma hudebních filmů byly vybrány dokument o natáčení alba For Semafor, film o Dežu Ursinym a fanouškovský záznam pražského koncertu Radiohead. Kino Luna poskytne prostor novým 3D titulům. Program doplní venkovní projekce a kameramanské přednášky.

Druhý ročník festivalu Ostrava Kamera Oko potrvá do 3. října. Akreditace stojí 250 Kč. Program a další informace jsou na webu www.filmfestivalostrava.com.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!