Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Ostrava trestala oslabený Žižkov

PRAHA Fotbalisté Baníku Ostrava v dnešním utkání 4. kola první ligy vybojovali první výhru v novém ročníku na hřišti soupeře. O zisku tří bodů proti Viktorii Žižkov rozhodl kanonýr Svěrkoš, autor dvou ze tří branek. Domácí hráli 75 minut bez vyloučeného Gabriela. Žižkov počtvrté za sebou nedokázal Ostravě vstřelit gól.

„Bohužel jsme po první brance a vyloučení zbytečně ztráceli míče, domácí nás přehrávali agresivitou a důrazem a pro nás bylo štěstí, že nevyrovnali,“ přiznal ostravský kouč Karel Večeřa, že soupeř byl do poločasu lepší. „Po přestávce jsem byl již spokojen. Podrželi jsme míč a domácí nepustili k nějaké agresivnější hře. Bylo jen otázkou, kdy dáme druhý gól,“ dodal Večeřa.

Domácí trenér Griga postrádal zraněné Bukače a Straceného, hostující kouč Večeřa ze stejného důvodu Řezníka. Domácí začali zápas na vlastním trávníku tradičně ofenzivně a náporem.

Hosté byli směrem dopředu neškodní, ale po čtvrthodině hry utekl po chybě Labanta Lukeš a další z domácích stoperů Gabriel jej stáhl k zemi. Rozhodčí mu bez váhání ukázal červenou kartu. A přišel druhý trest, Svěrkošovu ránu tečoval jeden z obránců ve zdi a míč skončil za zády bezmocného gólmana Hrušky. Domácí ale i v deseti dál hráli útočně.

„Paradoxně jsme zápas prohráli vysoko. Ale hrát 75 minut o deseti je hodně náročné. Prvních patnáct minut bylo vyrovnaných, další průběh zápasu ovlivnilo vyloučení a hned inkasovaný gól,“ řekl trenér Žižkova Stanislav Griga, který však své svěřence pochválil. Po přestávce se stále více projevovala početní převaha Ostravy a kombinační hrou si hosté vytvářeli tlak. Ten korunovali v 58. minutě po individuálním průniku Otepky, který naservíroval míč Svěrkošovi. Ten udělal kličku i brankáři Hruškovi a do prázdné brány skóroval podruhé.

„Ostrava držela míč, my bojovali a docházely nám síly. Soupeř toho využil. Věřím tomu, že kdybychom hráli v jedenácti, tak bychom určitě neprohráli. Ale na kdyby se nehraje,“ bědoval Griga. Domácí se nevzdávali a bojovali, ale proti dobře organizované hře Ostravy šanci v deseti neměli. Naopak po rychlém brejku pojistil výhru hostů střídající Zeher, když po pasu za obranu od Otepky přehodil brankáře Žižkova.

***

Viktoria Žižkov 0 Baník Ostrava 3

Branky: 16. a 59. Svěrkoš, 81. Zeher. Rozhodčí: Matějek - Kordula, Ubias. ČK: 15. Gabriel. ŽK: Procházka - Otepka. Diváci: 4232. Poločas: 0:1. Žižkov: A. Hruška - Šťastný, Labant, Gabriel, Xavier - Novotný (68. Hušbauer), Vozábal (82. Kalod), Procházka, Koukal -Švancara (18. Besta), Naumov. Ostrava: Vašek - Marek, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Otepka, Galásek, Lukeš (84. Metelka), Lička (75. Zeher) - Svěrkoš (82. Střihavka), Mičola. HODNOCENÍ LN ** ****