Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava získá „městský“ kompost

Česko

OSTRAVA Novou kompostárnu, schopnou zpracovat veškerý odpad ze zeleně v Ostravě, otevřela ostravská městská společnost OZO.

Její vybudování by mělo zabránit vzniku černých skládek na území třetího největšího města v zemi. Kompostárna dokáže zpracovat veškerý zelený odpad jak od obyvatel Ostravy, tak i z veřejných ploch. „Kapacita kompostárny je kolem 8000 tun ročně, což stačí pro občany i městské obvody. Z tohoto množství vznikne asi 2000 tun kvalitního kompostu, který buď budeme používat na rekultivaci skládky nebo ho v případě zájmu budeme poskytovat Ostravským městským lesům, technickým službám nebo firmám, které se starají o zeleň ve městě,“ uvedl ředitel společnosti Karel Belda.

Vybudování kompostárny v Ostravě-Hrušově stálo 17 milionů korun. Pokud objem zeleného odpadu poroste rychle, je možné kapacitu kompostárny zvýšit až na 12 tisíc tun ročně. Kompost, který tam vyrobí, zatím ale nebudou moci využít lidé na hnojení svých zahrádek, protože potřebné atesty a certifikace dosud neskončily.

Posekanou trávu, shrabané listí, větve a další odpad mohou lidé zatím zdarma zavézt jen na některý ze sedmnácti ostravských sběrných dvorů. S rozmisťováním kontejnerů, do kterého by mohli zelený odpad vhazovat, zatím magistrát nepočítá. „V tuto chvíli si myslíme, že systém je dostatečný. Pokud bude poptávka, tak ho rozšíříme,“ řekla Alena Kacířová z ostravského magistrátu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!