Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ostravané bojují o stromy

Česko

Jerlíny se do centra nehodí, zeleň na náměstí opraveném za sto milionů korun bude třeba vyměnit

OSTRAVA Osud tří desítek stromů hýbe Ostravou. A to hlavně proto, že stojí na Masarykově náměstí, teprve vloni opraveném za sto milionů korun. Chřadnoucí jerlíny otevřely diskusi o tom, jak vlastně město o svou zeleň pečuje a jak stromy vybírá.

„Vysazení těch stromů na náměstím bylo nedopatřením. Ty stromy se snad nehodí ani nikam do parku. Měly by se odvézt a nasadit někde podél řeky,“ tvrdí místostarosta centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jiří Havlíček. S názorem, že by se současné stromy měly vyměnit za jiné, souhlasí i primátor města Petr Kajnar.

Firma Tchas, která opravu zajišťovala, nepřímo přiznává, že stromy chřadnou a patrně nezbude, než je vyměnit za nové a urostlejší. „Společnost Tchas vzniklý problém aktivně řeší s investorem i dodavatelem tak, aby nově zrekonstruované náměstí sloužilo k plné spokojenosti všech zainteresovaných stran a veřejnosti,“ prohlásil včera diplomaticky mluvčí firmy Tomáš Svoboda.

Kritiku firma odmítá. „Dodané stromy mají požadovaný obvod kmene, avšak jejich koruny jsou v rozporu s tabulkovými normami. Pro jerlíny japonské jsou nasazeny nízko,“ tvrdí Svoboda. Vyplývá to ze zjištění soudního znalce, který se stavem jerlínů v srdci moravskoslezské metropole zabýval.

Obvodní místostarosta Havlíček trvá na tom, že radnice chce na Masarykově náměstí vzrostlé stromy s daleko vyššími korunami. Tím má podle Havlíčka i celé náměstí získat na přívětivějším dojmu. „Na náměstí měly být vysazeny stromy kus za nejméně pětatřicet tisíc korun. Stromy, které byly vysazeny, mohly mít ale hodnotu tak pět tisíc korun,“ domnívá se Havlíček.

Takovou kritiku však Tchas odmítá. „Vysazené jerlíny japonské byly objednány podle projektového zadání,“ konstatuje Tomáš Svoboda. A zároveň dodává, že o řešení celé situace by se mělo rozhodnout už v nejbližších dnech.

Oprava náměstí stála městskou pokladnu více než sto milionů korun. A nevyvolala u Ostravanů jenom nadšení. Našla se spousta kritiků, uvádějících, že vydlážděné holé náměstí spíš připomíná plac pro vojenskou přehlídku. A stomilionovou rekonstrukci nazvali promarněnou příležitostí. Až na tři desítky neduživých stromů schází na „Masarykáči“, jak se náměstí běžně říká, jakákoli zeleň.

Podle Ivo Kalety z ostravského občanského sdružení Svatý Václav je dění na Masarykově náměstí jen odrazem toho, jak představitelé ostravských radnic nekoncepčně přistupují k zeleni.

„Mělo by se vymyslet nějaké systémové řešení, aby se už podobné věci se stromy nemohly opakovat,“ míní Kaleta. Sdružení Svatý Václav už měsíce kritizuje radnici centrálního obvodu za přístup ke stromům v rozlehlých Komenského sadech. Na konci roku radnice vyhlásila, že chce v parku kvůli špatnému zdravotnímu stavu skácet celkem sto třináct starých stromů. Nyní své rozhodnutí zastavila a bude zdravotní stav těchto dřevin přehodnocovat. „Takové rozhodnutí samozřejmě vítáme, ovšem stalo se tak až pod tlakem občanských iniciativ,“ hodnotí jednání radnice Kaleta. Sdružení Svatý Václav na svých internetových stránkách www.stromyvemeste.cz záměr kácet stromy zveřejnil a hlasitě proti němu protestoval. Radnice vysvětlila změnu svého postoje tak, že kácení navrhl odbor místního hospodářství, a tak se ani nedostal radním na stůl. Místostarosta Jiří Havlíček říká, že příště již budou chtít radní vědět o každém stromu v obvodě, který úředníci ke kácení navrhnou.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč