Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravané platí za dálnici ve městě, Bízková chce změnu

Česko

OSTRAVA/PRAHA Jak zlepšit katastrofálně znečištěné ovzduší na Ostravsku? Ministryně životního prostředí Rut Bízková navrhla, aby průtah dálnice D1 Ostravou nebyl zpoplatněn.

Mnoho řidičů podle ní při cestě do práce složitě kličkuje městem, a ještě více tak znečišťují vzduch. To vše jen proto, aby nemuseli platit za celoroční známku, když využívají jen krátký dálniční úsek. Jenže je sporné, zda by to výrazně pomohlo Moravskoslezskému kraji, který je na tom v tabulkách znečištění v EU prachbídně.

„Každé odvedení dopravy z centra může přispět k čistšímu vzduchu,“ myslí si Veronika Krčmářová z ekologického sdružení Arnika. Podle ní by se ale mělo propočítat, jak velký efekt zrušení poplatků přinese. O návrhu Bízkové zatím pochybují i na ministerstvu dopravy, kde by se o případném zrušení poplatků letos na podzim rozhodovalo. „Nevidíme důvod, proč by ta silnice neměla být zpoplatněna,“ zatím potvrzuje rozhodnutí mluvčí resortu Karel Hanzelka.

Ostravu trápí i kamiony, které při svých mezinárodních cestách projíždějí městem, aby se vyhnuly mýtným branám. Podle statistik jsou tam však největšími znečišťovateli hutní a chemické provozy.

Autor: