Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravanům vadí tajné hlasování

Česko

OSTRAVA I slzy v očích. Tak prožívá Ostrava neúspěch v klání o titul Evropské hlavní město kultury. Nikoli výkony Baníku či problémy politiků, ale diskuse, v čem jsou v Plzni lepší než oni, vládnou od středečního večera hospodám a klubům ve městě.

Tisíce obyvatel se spontánně zapojily do příprav kandidatury - jen štafety s kolíkem nadepsaným Ostrava 2015 se zúčastnily čtyři tisícovky lidí. Na radnici leží projekty přestavby areálu výstaviště Černá louka v kulturní komplex s koncertním sálem a divadly. Celkem město do příprav kandidatury investovalo více než sedmdesát milionů korun.

Slova předsedy hodnotící komise Roberta Scotta obyvatele mrzí. A spekulují, kdo podpořil Plzeň a kdo je - rozhodovala třináctičlenná porota, z níž bylo údajně sedm členů ze zahraničí. Výsledek jejího jednání je tajný, podle neoficiálních informací se dva zahraniční porotci jednání nezúčastnili. A městem koluje názor, že Ostravu podpořili oslabení zahraniční komisaři, zatímco Plzeň ti domácí. „Není to fér, měli svůj názor zveřejnit jmenovitě,“ nese se Ostravou.

Příliš dokonalá Ostrava Navzájem si Ostravané posílají odkaz na televizní vystoupení jednoho z autorů plzeňské kampaně. Podle něj mu jeden z porotců naznačil, že se jim zdál ostravský projekt až příliš dokonalý.

Náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý přesto konstatoval, že v Ostravě díky kandidatuře vznikly projekty, které by jinak neměly šanci. A že by nyní město mělo dokázat, že je uskuteční. Rozhodně hodlají pokračovat v přípravě projektu Černá louka.

Zklamaní jsou i představitelé kultury, ale nemají o kvalitě kultury v Ostravě pochybnosti. „Kultura je v Ostravě skvělá, lidi jsou tady kulturní... a myslím si, že kultura u nás pojede dál, i když jsme ten titul nezískali, a že se můžou i Plzeňáci i Pražáci chodit k nám kulturu učit,“ tvrdí ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Co bude dál, organizátoři celého projektu zatím nevědí. Konec kultury v Ostravě neúspěšná kandidatura ale rozhodně neznamená. I komise vyzvala Plzeň ke spolupráci s Ostravou. „Bližší informace o našich plánech zveřejníme počátkem příštího týdne,“ sdělila včera mluvčí týmu Ostrava 2015 Michaela Hofmanová.

Titul Evropské hlavní město kultury je nejen prestižní záležitostí, znamená také příslib podpory od státu a EU. Plzeň bude mít nárok zhruba na 1,5 milionu eur.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...