Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ostravsko se dusí v prachu

Česko

Není vidět, ale může zabíjet. Polétavý prach se podílí větší či menší měrou možná až na desetině úmrtí. A jeho množství na severu Moravy opět stouplo.

OSTRAVA Hlášení stanic sledujících kvalitu ovzduší už na severní Moravě a ve Slezsku nemůže nabízet horší informace. Na všech patnácti místech včera přístroje oznamovaly stupeň znečištění ovzduší Velmi špatné. Nejhorší možný, většinou už celý týden.

Obsah polétavého prachu v ovzduší překračuje limity až sedmkrát. „I když po zhruba dvou letech jednání především s místními průmyslovými znečišťovateli a úřady je vidět posun k lepšímu, komplexní řešení stále chybí. A ani přes ohlášené investice do roku 2012 limity nebudou pravděpodobně dosaženy,“ potvrzuje Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, který se ovzduší věnuje.

Ostravský Mittal, Vítkovice a další průmysloví giganti si myjí ruce. Výrobu jim omezila již krize, nyní upravují nejhorší provozy. Například ArcelorMittal začal užívat méně problémové suroviny, příští týden zahájí výstavbu jednotky pro odprášení zařízení na úpravu rudy. Investice za téměř miliardu korun by podle mluvčí koncernu Věry Breiové měla snížit emise prachu na čtvrtinu. Hutní společnost slibuje, že tak omezí svůj negativní vliv na nejpostiženější čtvrti Radvanice a Bartovice.

Jenže to lidem na Ostravsku nestačí, otrávený vzduch mají nyní. Zprávy o očekávaném vývoji počasí tam patří k nejsledovanějším. „Už jsem vážně uvažovala, že si koupím roušku. Ne kvůli chřipce, ale kvůli tomu prachu,“ svěřila se prodavačka Pavla Skládalová. Zprávu, že by dnešek mohl přinést zlepšení, vítá. „Když začne sněžit, hned se mi lépe dýchá,“ dodává.

Libor Černikovský z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě připouští, že právě déšť a sníh může přinést úlevu. „Znečištění se smývá srážkami. Ale samozřejmě záleží i na dalších okolnostech, jako je změna proudění vzduchu,“ podotkl. S kolegy analyzovali souvislost počasí se stavem ovzduší. A potvrdil: když více prší, je vzduch čistější. „Ve dnech s úhrnem srážek nad pět milimetrů výrazně klesá četnost překročení hodnot denního imisního limitu polétavého prachu,“ konstatoval.

V Ostravě mají ještě další smůlu: Situace mohla být lepší, pokud by již naplno fungovala celostátní protismogová vyhláška. Začala platit v listopadu a umožňuje nařídit osmi velkým firmám na Ostravsku omezení výroby. Jenomže žádná ještě s Českou inspekcí životního prostředí definitivně nedojednala upřesnění zvané regulační řád. Až včera dostal svou podobu dokument pro Energetiku Třinec, která má nyní dva týdny na odvolání.

Část odborníků tvrdí, že na znečištění se rovnou měrou podílí průmysl, doprava a domácnosti. Jiní to ale mají za hrubě zjednodušující. „Podle studie, kterou pro nás zpracovala Vysoká škola báňská a která porovnávala podíl průmyslových gigantů, lokálních topenišť a dopravy, tomu tak není. U polétavého prachu v Radvanicích a Bartovicích padá na vrub ostravského Mittalu 40 až 60 procent, u dalších škodlivých látek je podíl ještě větší,“ tvrdí Šrytr.

Ekologové dokládají, že malé prachové částice ve velkých městech způsobují více úmrtí než dopravní nehody, v evropském měřítku má znečištěné ovzduší na svědomí údajně sedmkrát více životů než havárie na silnicích.

Loni vybraní karvinští strážníci nosili po dohodě s Akademií věd ČR měřicí přístroje, které zaznamenávaly stav prostředí, v němž se pohybují. „Studie mezi strážníky nám ukázala a potvrdila, co víme - že je to v určitém období roku opravdu katastrofa,“ poznamenala mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Nyní čekají na definitivní výsledky a jejich porovnání s dlouhodobými údaji.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice a společně s Polskem také v Evropě. Předloni se přibližně o třetinu zmenšila plocha se zhoršenou kvalitou ovzduší, přesto zahrnuje přibližně 1960 kilometrů čtverečních, tedy třetinu území kraje. Tu s nejhustším osídlením.

***

V Ostravě mají smůlu: situace mohla být lepší, pokud by již fungovala protismogová vyhláška

Autor: