3. prosince 2009 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostravští rasisti na Facebooku si založili další skupinu

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Sociální síť Facebook se může "pochlubit" další rasistickou skupinou. Ta se jmenuje Mrtvy cigan – Dobry Cigan a od minulého pátku, kdy byla založena, se do ní připojilo přes 1700 lidí.

Jde o téměř totožný druh skupiny, jako byla ta s názvem Za 1 fanouška... o 1 cikána méně! Pojďme vyčistit ČR!, jejíž existenci a členy již prověřuje policie. Nyní na Facebooku funguje pod názvem Ne pozitivní diskriminaci a zvýhodňování menšin.

Policie se zaměří i na novou extremistickou skupinu, její příznivce i autory příspěvků. "Nemohu ale vyloučit, že o její existenci již kriminalisté vědí a prošetřují ji," uvedla mluvčí kriminalistů Pavla Kopecká.

Podle jejích slov je zřejmé, že uskupení s názvem Mrtvy cigan – Dobry Cigan je rasistické a bylo také záměrem, aby nalákalo další uživatele s podobným smýšlením. "Ve skupině s takovýmto názvem jistě nikdo nebude hledat kuchařku nebo jiné podobné téma," dodala. Už samotný název je pro kriminalisty podnětem k tomu, aby se uskupením zabývali.

Velká část "fanoušků" nové facebookové skupiny je z Ostravy a podle jejího autora je určena pro všechny, kdo nemají rádi Romy. Jako domovské město je určena právě Ostrava. "Mrtvola cigana plave po vode a mrtvola cigana plave povode a mrtvola cigana plave povode a to patri k prirode dobre rano Ostravo," napsal na stránku například uživatel pod jménem Jakub Kachel.

Podobný názor vyjádřila i dívka pod jménem Lussinqa Smile Kladiwowá: "Však mrtví cikáni jsou nejlepší! Aspoň neotravujou." Dalších rasistických názorů je na stránce nespočet.

Celý článek o rasistech na Facebooku si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku