Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ostravu po dlouhých vyjednáváních nakonec povede ANO s ČSSD a KDU-ČSL

Lídr hnutí ANO v Ostravě Tomáš Macura (vlevo) hovoří s novináři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr hnutí ANO v Ostravě Tomáš Macura (vlevo) hovoří s novináři | foto: ČTK

OSTRAVA Vítězné hnutí ANO by v Ostravě mělo být v koalici s ČSSD a KDU-ČSL. V pětapadesátičlenném městském zastupitelstvu bude mít 31 hlasů. Funkce primátora připadne ANO. Podle informací ČTK by se jím měl stát lídr hnutí Tomáš Macura a prvním náměstkem by měl být Lumír Palyza (ČSSD).

Koalice v třetím největším městě republiky tak bude kopírovat spolupráci uskupení na vládní úrovni. Politické subjekty už podepsaly koaliční dohodu. Informaci potvrdil Macura. V opozici tak pravděpodobně končí hnutí Ostravak, KSČM a ODS.

V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dvě. Palyza řekl, že ANO bude mít kromě primátora, který bude zodpovědný za finance, dva náměstky. Jeden bude mít na starosti životní prostředí a informační technologie, další evropské dotace, veřejné zakázky či majetkovou účast města ve společnostech. 

ANO obsadí i místa dvou radních, do rady nominovalo kromě Macury Davida Pflegera, Kateřinu Šebestovou, Libora Folwarczného a Radima Babince. Zatím se nedohodlo, kdo z nich se ujme funkcí náměstků.

ČSSD bude mít tři náměstky. Palyza bude spravovat majetek, sport, volnočasové aktivity a kulturu. Dopravu a dopravně správní činnosti by měl řídit Ivo Hařovský a investice a útvar hlavního architekta Kamil Bednář. ČSSD má ještě radního. Lidovci mají náměstka pro školství, zdravotnictví a sociální oblast, jímž bude Zbyněk Pražák, a místo radního pro Ilju Racka.

Protestní akce v Ostravě se ruší

Proti chystané koalici ČSSD, hnutí Ostravak a KSČM se v Ostravě vzedmula vlna kritiky a zejména mladí voliči svolali na 6. listopadu protestní shromáždění před Novou radnicí. Teď se ale situace mění. „Pro nás je určitě přijatelné, že v koalici nebude KSČM a také to, že hnutí Ostravak doplatilo na své chování vůči svým voličům,“ řekl serveru Lidovky.cz organizátor akce Dominik Dymanus

Protestní akce je zrušena. Svůj úkol to splnilo. Přes 550 lidí dalo najevo to, že se jim možná koalice v čele s ČSSD nelíbí. Je to přesný důkaz toho, že pokud s něčím nesouhlasíme a dáme to najevo, má to určitý vliv na hlavní představitele,“ dodává Dymanus.

Koaliční vyjednávání mělo v Ostravě složitý průběh. Zahájilo ho vítězné hnutí ANO, které zpočátku avizovalo své spojení s hnutím Ostravak či ČSSD s přibráním některého z dalších partnerů.

Kolotoč vyjednávání

Spolupráci s ČSSD nakonec odmítlo a vše zdůvodňovalo tím, že ČSSD neprovedla avizovanou sebereflexi a personální změny, které by přinesly očištění strany od osob spojených s korupčními kauzami v Ostravě. Lídr ČSSD Palyza byl totiž před volbami spojován s obviněným lobbistou Martinem Dědicem, s nímž údajně udržoval četný telefonický kontakt.

ANO se tak nakonec rozhodlo, že bude jednat o spolupráci s hnutím Ostravak, lidovci a ODS. Jednání však ztroskotala na centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde ANO chtělo obejít hnutí Ostravak, které tam volby vyhrálo. Ostravak se proto nakonec rozhodl spojit s ČSSD a KSČM, uskupení podepsaly memorandum o spolupráci.

Kdo je Tomáš Macura

  • Absolvoval Vysokou školou ekonomickou v Praze a následně MBA program v Prague International Business School
  • Pracoval jako ekonom ve Státní bance československé (1986-89), poté jako vedoucí finančního útvaru ve společnosti Moravské chemické závody a. s. Ostrava (1989-98),
  • Řadu let pracoval ve farmaceutické společnosti Walmark (výrobce doplňků stravy), nejprve v nižších manažerských funkcích, poté jako finanční ředitel a nakonec jako generální ředitel (2003-07) a spoluakcionář společnosti

A totožně měly koalice vypadat i v některých městských obvodech včetně Poruby. Právě v Porubě se však situace vyvíjela podobně jako v centrální městské části a hnutí Ostravak se tam pro změnu nedokázalo dohodnout s vítěznou ČSSD. Sociální demokraté tak ve středu oznámili, že od memoranda ustupují. Začalo nové kolo vyjednávání a již ve středu večer se ANO dohodlo s ČSSD a lidovci. Stejné dohody byly týž den uzavřeny rovněž v městských obvodech Jih a Poruba.

„Po předchozích zkušenostech z jednání s panem Semerákem (lídrem Ostravaka), která v našich očích značně podkopala důvěryhodnost celého hnutí Ostravak, jsme jako perspektivnější a funkčnější řešení vyhodnotili koalici na vládním půdorysu,“ komentoval povolební vývoj Macura.

ČTĚTE TAKÉ:

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS. Bližší informace ke koaliční spolupráci budou zveřejněny na čtvrteční tiskové konferenci.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!