Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostře sledovaná medvědice

Česko

Porodí, nebo ne? S takovou otázkou sleduje Brno přímý přenos z brlohu lední medvědice Cory. Dovnitř se nyní nikdo neodváží.

BRNO Lední medvědice Cora se stává v Brně předmětem sázek. Zřejmě nejsledovanější obyvatelka zoologické zahrady už v polovině listopadu zalezla do svého brlohu a začala se chovat, jako by měla porodit mláďata. Jenomže ta stále nepřicházejí - a tak Brňané tipují, zda se v zoo objeví sourozenci slavných dvojčat Toma a Billa.

V zoo doufali, že se mláďata narodí nejpozději o Vánocích. „I o svátcích jsem se díval na monitor,“ svěřil se hlavní zoolog Jiří Vítek. Kamera a mikrofon v rohu boxu, z nichž zoo vysílá přenos také na internet, jsou i pro něj hlavním spojením s brlohem. Jakékoli jiné vyrušení by mohlo mít pro případná medvíďata katastrofální následky.

Když se medvídě narodí, váží přibližně čtyřistakrát méně než jeho matka. Proto ani březost medvědice nelze prokázat - odvozuje se od jejího chování, zvýšeného příjmu potravy a odchodu do brlohu. Čerstvě narozená medvíďata jsou malá, holá, slepá a hluchá, nemají vyvinutý imunitní systém. První tři měsíce proto tráví s matkou, která se od nich nemůže vzdálit a v případě vyrušení je může zabít.

Zoologové už rozhodli, dokdy nechají Coru v brlohu a dokdy také budou pro medvíďata držet v pohotovosti inkubátor, vyřazený z jedné z nemocnic. Termínem je polovina ledna - pak ji případně pustí ven do výběhu. Tehdy z Bratislavy dovezou i partnera Cory, medvěda Umcu, aby se mohli znovu pokusit spářit. Pokud by medvědice přece porodila, Umca zůstane na Slovensku, kde je v tamních zoo jediným ledním medvědem, protože s medvíďaty by se nesnesl.

Odchov ledních medvědů v zoo je výjimečný, přežije jen necelá desetina narozených medvíďat. O to větší úspěch byl, když Cora v roce 2007 porodila dvojčata Billa a Toma a sama je odchovala. Nyní už statní medvědi žijí v Zoo Praha a v německém Gelsenkirchenu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...