Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osud vhodný pro film

Česko

Sex, drogy a rock’n’roll. Život rakouské pop-star Falka splňoval proklamovaná klišé existence hudebních celebrit. Film o něm je na tom podobně.

I česká rádia pořád hrají několik songů od zpěváka, který vystupoval pod pseudonymem Falco. Hraný film podle jeho života tak může zajímat i naše diváky. Kdo si o Falkovi nepamatuje víc, než že nazpíval hity jako Jeanny nebo Out of the Dark, vše se zde bez námahy dozví. Biografický film od nepříliš známého a ne zrovna skvělého rakouského režiséra Thomase Rotha nezkouší experimentovat s formou či obsahem, jak to třeba udělal Todd Haynes ve fascinujícím snímku Beze mě: Šest tváří Boba Dylana. Film Falco je dílo prosté a srozumitelné jako jeho český název. Vyprávění běží chronologicky – s jedinou výjimkou, kdy se do děje prostříhávají okamžiky z 6. února 1998, kdy zpěvákovo auto v Dominikánské republice vjelo do cesty autobusu.

Tragický konec superstar tak ochucuje celý film přitažlivou příchutí prokleté osudovosti. Smrt s ním byla od začátku. Falkovi zemřeli sourozenci dřív, než se narodil, podobně jako Elvisovi. Jiný než ostatní, odmalička snil o hudbě, nedbal na jiné autority než svou matku a těšil se, že se stane slavným. Když se to pak díky hitu Der Kommissar náhle stalo, zpěvák se jen propadl hlouběji do sebestřednosti, pochyb o sobě a náklonnosti k alkoholu a drogám. Když mu manažer oznámí, že se jeho singl Rock Me Amadeus stal první německy zpívanou písní, která dobyla americkou hitparádu, Falco z toho dostane depresi. Z vrcholu totiž vede jen cesta dolů a on jako by věděl, že nikam jinam už nepůjde.

Přestože je Falco snad jedinou mezinárodně známou rakouskou hudební hvězdou od časů Mozartových, skoro překvapí, že film o něm vznikl až k desátému výročí jeho smrti. Vídeňského rodáka Hanse Hölzela prezentuje jako unikátní postavu, která komplikovanou přecitlivělost schovává za veřejně známou roli arogantního hejska.

Příčiny této schizofrenní výjimečnosti, charizmatické v podání skutečného Falka i jeho představitele, zpěváka a začínajícího herce Manuela Rubeyho, film odbývá v rychlém stylu soap opery – jedna scéna ukáže rozbroje v manželství rodičů, sláva a změna ambiciózního mladíka v náladového podivína se skelným pohledem proběhne střihem, sondy do zpěvákovy bolavé duše vyjadřuje jeho stále odcházející a vracející se manželka pomocí neobratných vět jako „Piješ, protože se bojíš lidí a selhání“.

Falkově hudbě, mixu rapu, rocku, popu a dance odpovídajícího nabubřelému stylu 80. let, kdy slavil největší úspěchy, a jeho uměleckému provokatérství, když zpíval kontroverzní písně jako Jeanny, se film věnuje méně než jeho osobním stínům a problémovému manželství; soukromá témata bývají přece atraktivnější. Jako každá fikce i tahle z biografických fakt jen vychází a upravuje si detaily tak, aby se hodily do celkového obrazu. V tomto případě takového, který zmírňuje hrdinovy drogové i sexuální excesy. Navíc Manuel Rubey, jinak věrný napodobovatel své předlohy, celou dobu vypadá poměrně mladě a přitažlivě. Falco film tak může šířit legendu rakouské hvězdy, Falkovi člověku ale zůstává vzdálený.

HODNOCENÍ LN ***** Falco (Falco – Verdammt, wir leben noch!)

Rakousko 2008 Scénář a režie: Thomas Roth Kamera: Jo Molitoris Hudba: Lothar Scherpe Hrají: Manuel Rubey, Patricia Aulitzkyová, Nicholas Ofczarek, Christian Tramitz, Susi Stachová, Martin Loos a další Distribuce v ČR: Atypfilm Premiéra: 13. 11. 2008

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...