31. března 2016 16:22, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osvobozující verdikt nad Nečasovou neplatí. Městský soud ho zrušil

Jana Nagyová vypovídala u soudu jako svědkyně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová vypovídala u soudu jako svědkyně. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Kauza údajného zneužití vojenského zpravodajství se vrací k obvodnímu soudu. Městský soud totiž zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) z května loňského roku. Vyplývá to ze soudní databáze.

Informaci České televizi potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Více informací ale poskytnou nemohla. Účastníci řízení totiž ještě rozsudek neobdrželi.

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvádí justiční databáze pod příslušnou spisovou značkou.

Nečasovou, dva někdejší šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka tak čeká druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozí pětici až pětileté vězení.

„Pořád věřím v to, že bylo-li ve prospěch klienta rozhodnuto dvakrát, bude i potřetí. Samozřejmě existuje i jiná varianta - pokud pražský městský soud v usnesení, které zatím nemám k dispozici, určitým způsobem právně zavázal soud nižšího stupně,“ řekl Kovandův advokát Jiří Matzner.

Ochrana pro manželku

Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Pražský městský soud však už tehdy soudkyni Heleně Králové případ zpravodajců vrátil. Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení.

Loni v květnu pak Králová ohledně všech obžalovaných dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. Z odůvodnění jejího verdiktu vyplývá, že důležitá byla mimo jiné svědecká výpověď Nečase, který u soudu hovořil kvůli utajovaným informacím za zavřenými dveřmi. Soudkyně uvedla, že Nečas potvrdil své tehdejší obavy o rodinu - na zpravodajce se prý obrátil, aby prověřili situaci, přičemž Nagyová jim pouze zprostředkovávala komunikaci.

Prvoinstančním verdiktem se podrobně zabýval i server Lidovky.cz.

Zprošťující rozsudek vyvolal diskuse. Státní zástupce se proti němu odvolal s tím, že se Králová nevypořádala s řadou důkazů.

Nečasová čelí obvinění i v několika dalších kauzách. Společně s manželem se zodpovídá v případu údajných trafik pro exposlance, s lobbistou Ivem Rittigem je obžalována za vynášení informací z BIS. Trestně stíhána je i za krácení daní z dárků, které prý jakožto Nečasova pravá ruka dostávala od vlivných podnikatelů.

ČTK

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?