Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Osvobozující verdikt nad Nečasovou neplatí. Městský soud ho zrušil

Česko

  16:22aktualizováno  18:01
PRAHA - Kauza údajného zneužití vojenského zpravodajství se vrací k obvodnímu soudu. Městský soud totiž zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) z května loňského roku. Vyplývá to ze soudní databáze.

Jana Nagyová vypovídala u soudu jako svědkyně. foto: MAFRA - Dan Materna

Informaci České televizi potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Více informací ale poskytnou nemohla. Účastníci řízení totiž ještě rozsudek neobdrželi.

Nagyová byla zproštěna viny za nasazení rozvědky ke sledování Radky Nečasové

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvádí justiční databáze pod příslušnou spisovou značkou.

Nečasovou, dva někdejší šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka tak čeká druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozí pětici až pětileté vězení.

„Pořád věřím v to, že bylo-li ve prospěch klienta rozhodnuto dvakrát, bude i potřetí. Samozřejmě existuje i jiná varianta - pokud pražský městský soud v usnesení, které zatím nemám k dispozici, určitým způsobem právně zavázal soud nižšího stupně,“ řekl Kovandův advokát Jiří Matzner.

Ochrana pro manželku

Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Pražský městský soud však už tehdy soudkyni Heleně Králové případ zpravodajců vrátil. Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení.

Loni v květnu pak Králová ohledně všech obžalovaných dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. Z odůvodnění jejího verdiktu vyplývá, že důležitá byla mimo jiné svědecká výpověď Nečase, který u soudu hovořil kvůli utajovaným informacím za zavřenými dveřmi. Soudkyně uvedla, že Nečas potvrdil své tehdejší obavy o rodinu - na zpravodajce se prý obrátil, aby prověřili situaci, přičemž Nagyová jim pouze zprostředkovávala komunikaci.

Prvoinstančním verdiktem se podrobně zabýval i server Lidovky.cz.

Zprošťující rozsudek vyvolal diskuse. Státní zástupce se proti němu odvolal s tím, že se Králová nevypořádala s řadou důkazů.

Nečasová čelí obvinění i v několika dalších kauzách. Společně s manželem se zodpovídá v případu údajných trafik pro exposlance, s lobbistou Ivem Rittigem je obžalována za vynášení informací z BIS. Trestně stíhána je i za krácení daní z dárků, které prý jakožto Nečasova pravá ruka dostávala od vlivných podnikatelů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!