Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Otakar T. se chtěl vyhnout peklu vězení, míní kaplan

Česko

PRAHA Je pondělí pár hodin po půlnoci a Otakar T. právě v cele pankrácké věznice dopsal svůj dopis na rozloučenou. Poté si muž obviněný z vraždy devítileté Aničky svlékne tepláky, jednu nohavici přiváže ke konzole u záchodu, druhou okolo svého krku a prudce škubne. Krátce před třetí hodinou ho přiškrceného objeví jeden z dozorců. Po nepovedené sebevraždě leží nyní Otakar T. ve vážném stavu s otokem mozku ve střešovické vojenské nemocnici.

Lidé znalí poměrů v těžkých žalářích mají jasno. Hlavní obviněný se pokusil zoufalým činem předejít vězeňskému trýznění. Pokud by ho totiž soud uznal vinným, stal by se z něj vrah dítěte, což je i mezi ostatními recidivisty neodpustitelný zločin.

„Lidé, kteří zabili dítě nebo svoji matku, jsou ve věznicích těžce trýzněni. Ostatní vězni o nich vědí, už když do žaláře nastupují, a využijí každé příležitosti, aby jim tamní pobyt znechutili,“ říká dlouholetý kaplan věznice ve Valdicích Bohuslav Zámečník. „Myslím, že tato hrozba byla velmi silným motivem jeho činu,“ dodal.

Podle Zámečníka považují vězni vraždu dítěte či vlastní matky za čin proti přírodě a jejich viníky za to krutě trestají. „Když se takový člověk dostane na špatnou celu, ocitne se ve velmi těžké situaci a značně trpí. Buď se stane slušně řečeno sluhou ostatních vězňů, nebo ho dotyční zmlátí,“ popisuje klasické situace bývalý kaplan jednoho z nejtvrdších kriminálů v Česku.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

Dozorčí služba ve vězeních o šikaně vrahů dětí ví a snaží se jí předcházet různými opatřeními. „Například se takoví lidé nestěhují na problematické cely, kde jsou nějaké vůdčí typy, ale vybírají se pro ně klidnější místnosti. I tak se ale stává, že si na ně jiní vězni počkají v méně střežených místnostech, například v koupelnách,“ pokračuje Zámečník. Podle něj se proto zmínění vrazi poměrně často uchylují k sebevraždě, než aby popsaná muka museli snášet.

O sebevraždu se pokusila například sedmadvacetiletá Veronika S., známá jako „fridexová matka“. Žena, která otrávila a málem zabila svou šestiletou dceru smrtícím koktejlem z nemrznoucí směsi, si před půl rokem na plzeňských Borech podřezala žíly. Použila k tomu střep z okenní tabulky a zachránil ji jen včasný příchod vězeňské služby, která ji našla v cele celou zakrvácenou i s dopisem na rozloučenou. Po nezdařené sebevraždě si žena před týdnem vyslechla verdikt soudu, který ji poslal na 25 let za mříže.

Podobný případ se stal i předloni v Brně. V tamní vazební věznici spáchal sebevraždu muž, který údajně opakovaně znásilňoval nevlastního sedmiletého syna. Na rozdíl od travičky z Plzně mu ale nikdo sebevraždu nepřekazil a on ji dokonal. „Zanechal po sobě dopis na rozloučenou, ve kterém se ke svým skutkům doznal a požádal o odpuštění,“ řekl tehdy brněnský kriminalista Vladimír Surovčík.

Loni se v cele zabil také takzvaný „lesní vrah“ Viktor Kalivoda. Muž, který si ve valdické věznici odpykával doživotní trest za zastřelení třech náhodně vybraných lidí, kteří se šli projít do lesa, svůj čin dokonal a na následky zranění zemřel. V jeho případě ho k činu dohnal zřejmě strach z výše trestu.

***

Doznání? Nikoliv

* V cele věznice zanechal Otakar Tomek dopis na rozloučenou. Přiznání ke znásilnění ani vraždě Aničky v něm ale policisté nenašli.

* Samotný pokus o sebevraždu podle právníků nelze brát jako doznání. Ukončit život se mohou snažit i nevinní, protože neunesou nespravedlivé zacházení.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.