Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Téměř polovina českých domácností má nějaký dluh, ať již leasing nebo hypotéku, na které spoléhají spíše dobře zajištěné domácnosti, zatímco ty méně zajištěné častěji čerpají spotřebitelský úvěr.

Za posledních devět let vzrostl počet zadlužených domácností osmkrát.

Myslíte, že je zadluženost domácností příliš velká?

Anebo je správné, že se dluhy staly běžnou součástí života Čechů?

Ondřej Moravanský

analytik Cyrrus

Myslím, že celkové číslo až tak vysoké není, nicméně trend stále zvyšujícího se zadlužování považuji za negativní. Dlouhodobě bude nutno samozřejmě tyto dluhy splatit, takže to bude mít dopad na životní úroveň domácností v budoucnu. S rostoucím počtem zadlužených domácností lze čekat také víc osobních bankrotů. Zvykat si na vyšší životní úroveň jen díky rostoucímu zadlužení není dobrý nápad.

Pavel Kohout

hlavní analytik Partners

Tato otázka se nedá snadno zodpovědět ano, či ne. Samozřejmě že jistá míra zadluženosti tu své místo má, zvláště pak pokud se jedná o hypotéky. V těch nevidím žádné velké nebezpečí, pokud si je daná domácnost umí správně spočítat a dokáže odhadnout, jakou výši dokáže bez problémů splatit. Naopak, velmi radikální názor mám na spotřebitelské úvěry a kreditní karty, které považuji za nejnezdravější druh půjček. Jsou na nich často obrovské úrokové sazby a tím jsou častou příčinou čím dál víc se rozmáhajícího jevu, kterému říkáme osobní bankrot. Pokud si chce někdo koupit ledničku či novou televizi, může si na ni našetřit, a ne kvůli rychlé koupi splácet desítky procent z původní ceny navíc.

Ondřej Jakob

mluvčí ministerstva financí

Tuto skutečnost vnímáme jako problém a v této oblasti podnikáme řadu kroků. Naším cílem je, aby se z českých občanů stal finančně gramotný spotřebitel, který se vyzná v produktech na finančním trhu a nenechá se „napálit“ nevýhodnou, či dokonce podvodnou nabídkou. Na tomto tématu spolupracujeme s ministerstvem školství a s ČNB.