Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Česká republika dojednala první dvě dohody o výměně informací s takzvanými daňovými ráji, s ostrovy Guernsey a Man. Na základě těchto informací bude moci prověřit, zda příjem či majetek Čechů či tuzemských firem byl řádně zdaněn. Má tato akce smysl a skutečně dojde k navýšení státních rozpočtů?

Josef Šíma rektor CEVRO Institut

Málokdo si uvědomuje, že existence daňových rájů má velmi disciplinující efekty na chování vlád. Daňová konkurence je jednou z posledních brzd bujení daní ubíjejících podnikatelskou aktivitu a navazujících marnotratných vládních výdajových programů. Je pochopitelné, že ministři financí se snaží daňovou konkurenci omezit. Stejně tak politici. Pro výrobce, spotřebitele a „obyčejné lidi“ však možnost některých subjektů zdaňovat méně, či vůbec představuje dobrou zprávu. Větší část ekonomických aktivit je pak totiž reakcí na soukromou poptávku, a nikoli poptávku politickou. Podaří-li se politikům zvýšit dosah ministerstev financí, automaticky to neznamená vyšší příjmy do rozpočtů. „Nová daň“ jednoduše utlumí část podnikatelských aktivit, méně se vyrobí a všichni budeme chudší.

Petr Dufek analytik ČSOB

Vzhledem k počtu daňových rájů na světě a vlastně i v Evropě nejde až tak o celoplošnou akci. Podle mého názoru je rozumné, aby se podnikatelská praxe v daňových rájích více přiblížila podmínkám ve vyspělých zemích. Mělo by to být v zájmu nejen ČR, ale vlastně i celé EU. Umožnit výměnu informací s daňovými ráji je v tomto směru první krok. Otom, kolik a zda vůbec to přinese nějaké peníze pro rozpočet, rozhodne teprve čas.

Jan Bubeník společnost Bubenik Partners

Rozumím těmto opatřením, když zabraňují financování terorismu nebo praní špinavých peněz. K opravdu efektivnějšímu výběru daní ale rozhodně výrazně nepřispěje. Jen jednoduchá pravidla a přiměřeně nízká daňová kvóta zajistí spolehlivý výběr daní. Přispějí k tomu také příznivé a konkurenceschopné podmínky pro podnikaní v České republice.