Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKA DNE

Česko

Demonstranti v Egyptě dosáhli svého a prezident Mubarak byl donucen odstoupit z funkce. Podobnou situaci zažilo i Tunisko. Očekáváte převraty i v dalších státech? Jak zareagují trhy?

Chadi El-Moussawi analytik, Fio banka

Vzhledem k tomu, s jakou silou a rychlostí se vlna protestů převalila jako lavina přes Tunisko a Egypt, nechávajíc za sebou padlé autokratické režimy, nelze vyloučit, že další nepokoje mohou následovat. Mezi potenciálními kandidátskými zeměmi jsou v současné chvíli Alžírsko nebo Jemen. Co se týče reakce trhů, bude do značné míry záležet na tom, jestli se dočkáme eskalace násilí, nebo se nepřenesou do zemí, které jsou z pohledu globální ekonomiky klíčové (jako je například Saúdská Arábie).

Petr Sklenář hlavní ekonom, Atlantik FT

Mezi kandidáty na další otřesy režimů se dále určitě na prvních místech řadí Jemen, Sýrie a třeba i Alžírsko. Reakce trhů na politickou nestabilitu by byla určitě negativní, obzvláště v případě Jemenu či Sýrie, protože obě země sousedí s hlavními světovými producenty ropy a hrozí přímé či nepřímé omezení jejích dodávek. Zvyšovala by se také šance, že nepokoje by mohly dorazit i do některé ze zemí produkujících ropu, jako třeba do Saúdské Arábie.

Šádí Shanaáh analytik, Pražský institut pro globální politiku - Glopolis

Trhy reagují ať už na skutečnou nebo vnímanou nestabilitu na Blízkém východě vždy stejně - oslabením akcií a zvýšením ceny ropy. Na druhou stranu se ale mnoho režimů v regionu snaží uplatit své populace zvyšováním mezd a životní úrovně obecně. Pokud dojde k masivnějším protestům v Saúdské Arábii nebo dalších zemích Perského zálivu, můžeme očekávat růst ceny ropy. Podobný efekt by ale měla i destabilizace Jemenu.