Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otec grizzly, matka lední medvědice

Česko

Dnešní lední medvědi jsou potomci jedinců, kteří se někdy před 250 000 lety specializovali na lov tuleňů. Vydávali se čím dál víc na sever a nehostinnému klimatu se dokonale přizpůsobili. Přesto jsou svým na souši žijícím příbuzným stále geneticky blízcí. Dokládá to první nesporný objev křížence ledního medvěda a grizzlyho.

Zvíře s neobvykle hnědavým odstínem se podařilo ulovit v roce 2006 na Bankově ostrově. Lovec s řádně zaplacenou licencí se domníval, že jde o běžného ledního medvěda. Podivný tvar lebky, hrb a velmi dlouhé drápy však zkušenému eskymáckému průvodci připadaly podezřelé. Do věci se brzy vložily úřady. Kdyby se totiž ukázalo, že jde o grizzlyho, musel by lovec zaplatit pokutu a hrozilo by mu až roční vězení.

Genetické testy prokázaly, že šlo o hybrid. Matkou byla lední medvědice a otcem grizzly. Tato zvířata obvykle vyhledávají rozdílná prostředí, ale postupující oteplování způsobilo, že se jejich teritoria čím dál víc překrývají.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...