31. prosince 2007 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otec zavražděného obviňuje policii i soud

policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy policie | foto: Lidové noviny

PRAHA Kdyby se policie neflákala a soudy dělaly svou práci pořádně, mohl žít. Roman Rokos z Tábora je přesvědčen, že jeho syn Jan, kterého v pátek po čtvrt roce od zmizení náhodně nalezli mostečtí strážníci mrtvého, zemřel proto, že policie a úřady podcenily jeho výstrahy.

Janova matka Antonie Stašková, která spolu se současným partnerem syna (soudně svěřeného otci) v srpnu unesla, a nyní podle prvních zjištění policistů i zavraždila, totiž v minulosti za podivných okolností přišla o tři děti. Dvě zemřely zadušením, za podivných okolností do roka po narození, aniž by tomu policie věnovala pozornost, třetí jí soud odebral kvůli týrání.

Rokos tyto informace z minulosti své bývalé partnerky vypátral a uvědomil o nich policisty i soud. „Zmizení syna jsem nahlásil okamžitě. Tam (na policii) to řešili tak, že se to zapsalo a někam založilo,“ uvedl pro ČTK. Ve volném čase proto raději pátral po synovi na vlastní pěst. „Mé obavy byly bohužel opodstatněné,“ řekl Rokos. Na postup policie si chce stěžovat.

I podle Marie Vodičkové, ředitelky Fondu ohrožených dětí, je podivné, že v tak závažném případě trvalo vypátrání tří osob volně korzujících republikou tak dlouho. „Skutečnosti, které otec uváděl a které byly zveřejněny i v médiích, byly tak alarmující, že policie měla začít pátrat po zmizelých velmi intenzivně.

Zveřejnit podobizny lidí, jež chlapce nezákonně ukrývali, požádat o pomoc veřejnost. Nepochybně by to byla otázka pár dnů a našli by je,“ je přesvědčena Vodičková.

Domnívá se, že správně nepostupoval ani soud. „Pokud mu byly tyto informace známy, měl syna okamžitě matce odebrat a předběžným opatřením jej předat otci. Zcela zjevně šlo o ohrožené dítě,“ míní Vodičková.

trk

Najdete na Lidovky.cz