Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oteplování v rukou USA a Číny

Česko

Klimatický summit v Kodani – Státníci se včera úporně snažili odvrátit krach v jednáních

Včera v 18 hodin měl skončit summit v Kodani. Pokračoval ale dál, protože se nedařilo dosáhnout dohody

KODAŇ/PRAHA V dánské Kodani začala nová světová éra. Nebyla to ani tak dohoda o boji proti globálnímu oteplování, nad jejímž osudem ještě včera po šesté hodině večer visel otazník, ale průběh jednání, který ukázal, kdo vládne dnes světu.

Evropská unie, byť se dohadovala na společných stanoviscích, i dalších 190 zemí byly jen statisty ve velké hře dvou dominantních velmocí současného světa. Spojených států a Číny. Během včerejška se šéfové delegací obou velmocí Barack Obama a čínský premiér Wen Ťia-pao sešli hned dvakrát. Po jejich odpoledním setkání psaly agentury o „pokroku“, večer, po původně plánovaném oficiálním závěru summitu v šest hodin, se od jejich setkání čekalo odblokování cesty ke kompromisní verzi závěrečného dokumentu. Problém však byl, že pozice Číny a Spojených států se ještě včera večer zdály velice vzdálené a shoda byla velice obtížná. Čínský premiér se sice zavázal ve svém projevu na konferenci k tomu, že Čína sníží své znečišťování ovzduší, ale zároveň se kategoricky bránil mezinárodní kontrole dodržování těchto závazků.

„Bez ohledu na výsledek této konference jsme plně odhodláni dosáhnout našeho cíle, a dokonce ho překročit,“ prohlásil podle agentur Wen včera v Kodani. Tvrdil, že do roku 2020 omezí Čína exhalace o 40 až 45 procent. Ovšem „na jednotku hrubého domácího produktu“, což při průměrném šesti až desetiprocentním růstu ročně znamená přinejlepším nezvýšení celkových emisí skleníkových plynů. Už v současnosti je přitom Čína největším světovým znečišťovatelem životního prostřední. Wen ostatně jednoznačně požadoval, aby světové společenství uznalo Číně „právo na růst“.

Obama pod domácím tlakem Americký prezident Barack Obama, od jehož příjezdu a včerejšího projevu se očekával průlom v dvoutýdenním jednání summitu, které nespělo k dohodě, měl zcela rozdílné preference. Nic příliš konkrétního ale neslíbil.

Sám je doma pod tlakem Kongresu, v němž především opoziční republikáni nadšení pro boj proti globálnímu znečištění nesdílí. Obama zopakoval, že USA chtějí omezit produkci skleníkových plynů do roku 2020 o 17 procent, což je mnohem méně, než slibovaly země EU. Přislíbil americkou účast na až 100 miliardách pro rozvojové země, jimiž by jim rozvinutý svět usnadnil přechod k čistějším technologiím. Zároveň ale dodal, že se k tomu Spojené státy nezavážou bez důsledné kontroly využití těchto peněz. Právě to však nechtěla Čína ani další rozvojové země připustit. Přes tyto zásadní rozpory se však včera po šesté hodině objevil na stole návrh kompromisní dohody, kterou odsouhlasilo 25 klíčových států. V ní se mimo jiné stanovilo, že teplota se oproti „předprůmyslové době“ nesmí zvýšit o více než 2 stupně a emise by měly být zredukovány do roku 2050 o polovinu oproti roku 1990.

Otázkou však nadále zůstával podíl jednotlivých zemí a kontrola závazků. Kodaňský dokument také nemá mít formu mezinárodní smlouvy. Tu by měly dostat až závěry dalšího summitu, jenž se má příští rok konat v Mexiku.

***

Nový návrh

Včera večer se objevil nový návrh dohody. Uspokojit měl chudší země a zvláště pak ostrovní státy. Emise skleníkových plynů by se měly do roku 2050 snížit o 50 %, na úroveň roku 1990.

Růst průměrné teploty by neměl být ve srovnání s předindustriální dobou vyšší než 2 stupně Celsia. V roce 2016 by se situace přehodnotila a „zvážilo by se“ omezení na 1,5 stupně Celsia.

Tohle není fikce, to je věda. Bez kontroly budou klimatické změny představovat nepřijatelná rizika pro naši bezpečnost, naše ekonomiky i naši planetu. prezident USA Barack Obama

Naplníme své sliby skutečnými činy. Ať budou cíle stanovené konferencí jakékoli, budeme se cítit plně zavázáni jich dosáhnout a překonat je. čínský premiér Wen Ťia-pao

USA a Čína jsou odpovědné za téměř polovinu světových emisí. Jednoduše musejí odvést svůj podíl. premiér Švédska Frederik Reinfeldt

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: