Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otevírá superúřad práce

Česko

PRAHA Ušetřené stovky milionů korun, zvýšení kontroly a zjednodušení administrativy. Takový má být výsledek reformy sociálního systému, jejímž prvním krokem je dnes spuštěný centrální úřad práce.

Ten by měl kromě hledání práce nezaměstnaným začít od příštího roku i vyplácet všechny sociální dávky a příplatky.

„Tato organizační změna nebude mít žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty. Pro ně se nic nemění,“ zdůraznil včera ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Lidé totiž budou moci i nadále chodit na jednu ze stávajících 409 poboček úřadů práce.

Podle ministra jsou tak obavy, že by se úřady práce od dnešního dne staly pro obyvatele méně dostupnými, liché. Naopak služby jednotlivých pracovišť úřadů práce by se měly do budoucna zlepšit. V současnosti se totiž z více než čtyř set poboček zabývá zaměstnaností 250 z nich. V průběhu roku by se touto činností měly začít zabývat všechny. Sloučení současných 77 úřadů práce do jednoho superúřadu má podle ministra přinést úspory nejen finanční, ale i personální. „Již v letošním roce toto opatření ušetří 180 milionů korun,“ řekl Drábek. Úspory nastanou i v personálním obsazení úřadů, i když na nově vzniklém superúřadě v Praze bude zaměstnáno 60 lidí.

V současnosti na úřadech práce a jejich pobočkách pracuje celkem 7500 lidí. Zavedením nového modelu organizace přijde o práci zhruba 400 zaměstnanců, dalších 400 bude převedeno na jinou práci, zejména kontrolní. „To je v podstatě zdvojnásobení (kontrolní) kapacity, kterou máme v současné době k dispozici,“ řekl náměstek ministra Karel Machotka. Spuštění centrálního úřadu práce je prvním krokem v chystané reformě sociálního systému. Její návrh, který je nyní v připomínkovém řízení, počítá s tím, že by od nového roku pobočky úřadu práce vyplácely i všechny sociální dávky.

Nyní si lidé chodí pro 18 různých sociálních dávek, podporu a příspěvky na tři místa – radnice ve dvou typech obcí a úřad práce. Pokud ministrův návrh reformy schválí vláda i parlament, budou od příštího roku všechny peníze vyplácet pobočky pracovního úřadu. Ty by měly také nově převzít zodpovědnost za organizování veřejně prospěšných prací a měly by pro ně zajišťovat i pracovníky.

***

Centrální úřad práce * Dnešním dnem je zrušeno 77 úřadů práce. * Nahrazuje je jeden centrální úřad se sídlem v Praze na Karlově náměstí. * Centrála bude mít 14 krajských poboček. * Počet kontaktních míst zůstává na dosavadních 409. * Letos má tato změna ušetřit 180 milionů korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...