Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otevřeme včas, rozhodnutí úřadu nemá žádný dopad, tvrdí vedení muzea

Česko

  6:15
PRAHA - Národní muzeum nesmí uzavřít s vítězem třímiliardového tendru na rekonstrukci historické budovy Národního muzea smlouvu. Podle vedení muzea však termín dokončení nebude ohrožen. "Předběžné opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže by nemělo mít na termín dokončení opravných prací vliv," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz náměstek pro investiční rozvoj Milan Plaček.

Národní muzeum před rekonstrukcí. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Národní muzeum vyřadilo brněnskou firmu OHL ŽS z tendru na opravu historické budovy Národního muzea. Proč k tomu došlo?
Firma OHL ŽS nám sdělila, že nepodala nabídku na adresu, která byla zveřejněna na profilu zadavatele a kterou všichni uchazeči měli sledovat. Firma předala dokumenty na adresu administrátora a po ukončení otevírání obálek na jiné adrese (rovněž zveřejněné na patřičných místech) a podepsání protokolu dorazili zástupci firmy s nabídkou. V souladu se zákonem jsme tyto dokumenty převzali a vyrozuměli firmu dopisem, že nabídku nepřijímáme, protože byla podána pozdě. Pokud je někde oficiálně zveřejněno, kam nabídku mám podat a já to neučiním, tak z mého pohledu normálního občana se podivuji nad tím, proč se tímto vůbec někdo zabývá.

Lidovky.cz: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však vydal na návrh vyřazené firmy předběžné opatření. Prodlouží tato skutečnost plánované dokončení oprav?
Než Národní muzeum vybere vítěze tendru, předpokládám, že uplyne poměrně dlouhá doba. Komise musí posoudit sedm nabídek firem, kterým je potřeba se intenzivně věnovat. Komise by měla ukončit svojí činnost od otevření obálek do čtyř měsíců.

K TÉMATU

Lidovky.cz: Očekáváte, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodne o zařazení firmy OHL ŽS dříve, než bude mít komise vybraného vítěze tendru?
Pokud ÚOHS dodrží lhůty správního řízení, podle kterého by mělo být rozhodnuto v komplikovanějším případě ve lhůtě 30 + 30 dnů, a nebude je nijak protahovat, nebude to mít na přípravnou fázi rekonstrukce Národního muzea žádný dopad.

Lidovky.cz: Kdy má být historická budova Národního muzea znovuotevřena?
Otevření chystáme na dvěstěleté výročí existence Národního muzea, plánováno je na rok 2018.

Rekonstrukce historické budovy NM

Historická budova muzea je uzavřena od července 2011. Muzeum obdrželo 18. listopadu v rámci výběrového řízení na zhotovitele stavební části rekonstrukce sedm nabídek, které v příštích měsících posoudí členové komise ustanovené vládou. Hodnota zakázky je téměř tři miliardy korun včetně DPH. Realizace má trvat 42 měsíců.

Přípravná fáze rekonstrukce skončila začátkem loňského roku a stála 548 milionů korun. Šlo o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy budovy bývalého federálního parlamentu. Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Letos budou vybráni architekti nových expozic; na jejich přípravu je určeno půl miliardy korun. Muzeum má být otevřeno v roce 2018, kdy oslaví 200 let existence.

Historickou budovu Národního muzea v Praze začátkem prosince 2013 opustily poslední sochy a busty, tvořící významnou část její vnitřní umělecké výzdoby. Specialisté 14 soch a 62 bust, které představují významné osobnosti české historie, vědy a kultury, převezli na odborná pracoviště.

ZDROJ: ČTK

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat