Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Otevřený trh prospěje všem Evropanům

Česko

DISKUSE

Evropská komise včera schválila tzv. energetický balíček. Návrh, aby se velké energetické koncerny vlastnící výrobu i rozvod energií musely zbavit přenosových soustav, přibližuje evropský komisař pro energii.

Evropská komise právě předložila své vůbec nejambicióznější návrhy na reformu evropského trhu s plynem a elektrickou energií. Pro reformu hovoří tři důvody.

Především to je úcta ke svobodě volby občana. Někteří Evropané se v současnosti těší výhodám otevřeného trhu s elektrickou energií a plynem: z výběru dodavatele, nižších cen a lepších služeb. To však stále není pravidlem, nýbrž výjimkou. Většina spotřebitelů je pořád vydána na milost dodavatelům, kteří mají dominantní postavení na domácích trzích, z velké části chráněných. To má negativní vliv na konkurenceschopnost Evropské unie. Energie je důležitým vstupem našeho průmyslu a luxus nadměrně vysokých cen elektrické energie a plynu si prostě nemůžeme dovolit.

Druhým cílem je zabezpečení dodávek energie. Evropa nutně potřebuje nové elektrárenské kapacity a dobře propojené sítě, aby dokázala sytit budoucí poptávku po energii. V této oblasti působící společnosti nemají zájem na investování, které by na „jejich“ trhy přivedlo konkurenci. Chceme-li předcházet výpadkům elektřiny nebo plynu, potřebujeme konkurenční prostředí, v němž budou tyto investice zajímavé.

A otevřené trhy konečně potřebujeme k plnění našich cílů v oblasti obnovitelných zdrojů a CO2. Účinný systém obchodování s emisemi nemůže žádným způsobem fungovat na nekonkurenčním trhu. Zároveň nesplníme náš cíl pokrývání 20 procent energetických potřeb z obnovitelných zdrojů, jestliže bude v zájmu vlastníků sítě bránit těmto malým producentům elektřiny v připojování k síti.

Cílem návrhu komise je dosáhnout těchto cílů prostřednictvím dvou hlavních pilířů.

Za prvé to je oddělení výroby a distribuce. Komise chce zajistit, aby všichni soutěžící měli přístup k přenosovým soustavám za stejných podmínek. To není možné, pokud vertikálně integrované společnosti prodávají plyn nebo elektřinu a zároveň ovládají přenosovou soustavu. Konkurentům totiž přístup ke svým sítím co možná nejvíc znesnadní. Znemožní například výstavbu propojení s jinými trhy. Nejlepším řešením tohoto problému je požadovat oddělení přenosových soustav od elektráren a plynáren. Třináct členských států již toto provedlo u elektřiny a stále více členských států postupuje stejně v oblasti plynárenství. Aprávě tohle komise nyní navrhla. Jestliže společnost prodává elektřinu nebo plyn, musí zcela odštěpit svou přenosovou síť anebo ji svěřit vedení plně nezávislé servisní společnosti.

Vím, že toto je pro mnohé společnosti obtížné. Budou se muset vzdát svého dominantního postavení na národních trzích, kde téměř chybí efektivní konkurence. Je ovšem zřejmé, že tento status quo je pouze v zájmu těchto společností, a nikoli našich občanů, kteří musí platit příliš vysoké ceny za služby na nedostatečné úrovni. Zkušenost nám mimo to jasně ukazuje, že když tyto společnosti provedou oddělení výroby a distribuce a vloží své vlastnické akcie do dvou oddělených společností namísto jedné spojené, hodnota těchto akcií se zvýší, protože každá z oddělených společností se soustřeďuje na svůj hlavní obor podnikání.

Oddělení výroby a distribuce však samo o sobě evropský trh nevytvoří. Vzhledem k tomu, že technické normy se v rámci Evropské unie značně liší, je pro jiné subjekty kromě velkých elektrárenských a plynárenských společností téměř nemožné prodávat do zahraničí. Toto se bude zlepšovat velice pomalu, protože pro jakékoli zjednodušení je potřebný konsenzus více než třiceti přenosových společností, 27 národních regulačních orgánů a 27 členských států. Musíme je přimět, aby spolupracovali, a musíme přijmout rozhodnutí závazná pro všechny. Právě proto návrhy komise ustaví nový evropský orgán - agenturu, v níž budou regulační orgány muset spolupracovat a přijímat závazná rozhodnutí v otázkách překračujících hranice. Na technické úrovni návrhy rovněž ustavují nové seskupení nezávislých přenosových společností. Pravomoci a úrovně nezávislosti národních energetických regulačních orgánů se navíc v celé Evropě obrovsky liší. Navrhneme tudíž harmonizovat jejich pravomoci a úroveň nezávislosti na základě nejvyšší úrovně, která se v současnosti v EU vyskytuje.

Podle očekávání komise tato opatření zajistí, aby trh fungoval ve prospěch každého evropského občana. Nové právní normy zároveň zaručují, že úroveň ochrany spotřebitele a veřejné služby bude nejen zachována, ale i se zvýší. Veřejné orgány si ponechají právo a povinnost v nutných případech chránit zranitelné spotřebitele a závazky veřejné služby.

Tyto návrhy budou mít vliv. Jejich přijetí povede ke vzniku mnohem efektivnější konkurence v celé Evropské unii. Návrhy jsou to ambiciózní, obtížné a v mnoha členských státech budou vyžadovat skutečnou změnu. Stojí ale za to, prospějí evropským občanům a evropskému průmyslu. A jsou zároveň nutné, pokud se máme rozumným způsobem vyrovnat s klimatickou změnou.

***

Někteří občané EU se těší výhodám otevřeného trhu s elektrickou energií a plynem: z výběru dodavatele, nižších cen a lepších služeb. To však stále není pravidlem.

O autorovi| Andris Piebalgs, evropský komisař pro energii

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...