Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Otroci černé skříňky

Česko

Čím dál sofistikovanější výrobky znamenají soumrak kutilství. Není to skvělé?

Jak by se náš život změnil, kdyby došlo k vyčerpání zdrojů, nebyl by benzin, nešla elektřina? Rychle bychom zjistili, jak moc jsme se stali závislí na produktech, jež vyžadují stálý přísun energie. Z našeho odhmotněného, virtuálního, elektrifikovaného světa bychom spadli zpátky na pevnou zem jako novodobí Robinsoni na pustém ostrově mrtvé civilizace.

Byl by to ale zas takový pád? Už dnes, obklopení počítači a spotřebiči, nejsme daleko od divochů, jejichž život závisel na libovůli boha hromu a bohyně deště. Přístrojům kolem sebe nerozumíme o moc lépe než přírodní člověk přírodním silám. Na rozdíl od něj sice umíme zázraky amagii kolem nás jakžtakž ovládat, ale nedejbože aby se s těmi tajemnými pomocníky něco stalo. V takovém případě jsme zase zpátky v jeskyni a dávné atavismy jsou pohotově po ruce. Začneme sesíláním kleteb, jež by snad mohly zakletou věc odčarovat. Když to nepomůže, přikročíme k agresi a zlovolnou klávesnici, volant stojícího auta nebo zaseknutý automat na kávu polepšujeme hrubou silou. Nakonec vyhledáme ve Zlatých stránkách nejbližšího šamana a spolehneme se na jeho kouzla.

Doba, kdy bylo běžné proležet neděli pod rozebraným autem a dávat ho do pořádku, je tatam. Technika má dnes charakter „černé skříňky“, zařízení, jehož vnitřek není podstatný a u kterého nás zajímá pouze to, jak funguje. V autoškole vám dnes řeknou: „O motor se nestarejte. Pro vás je důležité, kam se lije benzin, olej a chladicí směs. Na všechno ostatní jsou servisy. “ Podle stejné filozofie se řídí výrobci počítačů. Apple Macintosh je přímo postavený na tom, že do hardwaru nemá uživatel co sahat – a do softwaru pokud možno také ne. Uživatelé starších počítačů vzpomínají na starý dobrý příkazový řádek, který jim dával alespoň pocit, že nějak se svým strojem komunikují. Povely psané do příkazového řádku byly také svým způsobem magickými symboly, nepochopitelnými běžnému smrtelníku. Apple (a po něm i Microsoft) ale přišel s úhlednými ikonkami, na které stačí jen klikat... a všechna magie je tatam. Klikat umí i děcko, což zná každý tatínek, kterému ratolest změnila jazyk textového editoru na japonštinu a ikony rozházené na ploše pořádkumilovně uklidila do koše.

Není divu, že po světě sílí hnutí DIY. „Do it yourself“, u nás tak dobře známé „udělej si sám“. Na webu najdete třeba návod, jak si podomácku sestavit mp3 přehrávač. Jeden takový je k nalezení na webu technofilů nazvaném Engadged. Za návodem následuje diskuse čtenářů, z nichž někteří se podivují, proč by si měli pájet čipy na desku a vyrábět ježaté monstrum, když vydesignovaný iPod koupí na každém rohu, zatímco druzí těmto nedovtipům vysvětlují, že je to zkrátka „cool“, vyrobit si mp3 přehrávač na koleně. Pravda, nemá displej ani USB, ale co na tom, hlavní je, že se z černé skříňky stala skříňka průhledná, plná půvabu přiznané technologie.

Jak už to u každého hnutí bývá, má i stinné stránky. Proč si nepřiznat, že nedělní ležení pod rozebranou škodovkou bylo pro řadu mužů jen jiným druhem pohovkové relaxace. Ne každé vrtání se v motoru motivoval ekonomický zájem rodiny. Často to byl naopak únik od příbuzných. Únik do světa velkých hraček, které my muži tak milujeme. Hořké plody generací kutilů sklízí i ten, kdo si koupí starší domek na vsi a je vybavený alespoň elementárním vkusem. Kromě nové elektroinstalace na dotyčného čeká také odstraňování nánosů amatérského přikrašlování a úprav, které vedly k tomu, že původní sto let staré ornamenty na fasádě či pěkně prošlapané dlaždice na dvoře vzaly zasvé ve prospěch panelákové úhlednosti plovoucích podlah a sádrokartonu.

Kutilství má tedy řadu výhod, od finančních až po psychologický bonus v podobě libého pocitu z dobře odvedené práce. Ale co je nám v této době vzácnější? Čas k životu, nebo pár korun, jež zaplatíme navíc za nový výrobek? Když získáme nějaký čas tím, že nebudeme po lokty vězet v motoru nebo zkoušet trumfnout místního zedníka, budeme se moci lépe věnovat prozkoumávání té nejdůležitější černé skříňky, kterou všichni nosíme v hlavě.

K tématu dále viz portrét Robotmana na str. 28 Koláž Saku

O autorovi| Ivan Adamovič, redaktor Pátku