Outsider Česko zaskočil

Fotbalová reprezentace vybojovala šťastně bezbrankovou remízu s Marokem

MAROKO/PRAHA Prognózy trenéra Petra Rady se naplnily. V Casablance bylo od první minuty jasné, že české fotbalisty nečeká v generálce na klíčovou část kvalifikace o mistrovství světa 2010 žádná lehká práce. V prvním zápase na africké půdě od roku 1996 Češi nakonec s velkým štěstím pouze remizovali 0:0.

„Soupeř hrál skutečně velmi dobře a naše souhra nebyla ideální. Chyběla nám odvaha, trochu nám scházel i Sionko, který nemohl hrát kvůli bolesti třísel,“ vysvětloval pro ČTK Rada.

Že to v Africe budou mít Češi těžké, naznačil už jejich přílet do Casablanky. Kolem organizace zápasu panoval chaos. „Až na místě nám řekli, že je náhlá změna. Prý kvůli televiznímu přenosu,“ divil se technický vedoucí reprezentace Jaroslav Dudl, když se dozvěděl, že bude zápas startovat o půl hodiny dříve, než bylo plánováno. Opravdové překvapení si ale maročtí fotbalisté nechali až na hřiště. Outsider přivítal věhlasnějšího soupeře rychlým kombinačním fotbalem, se kterým měli Češi spoustu práce. Většinu času se tak zmohli na pouhé zastavování valících se útoků aktivních Afričanů v zelených dresech a hrozili pouze z ojedinělých protiútoků.

Vůbec první střelu na bránu uvidělo osmatřicet tisíc přítomných diváků v desáté minutě. Paradoxně patřila Čechům. Z pravé strany doletěl centrovaný míč ke vzdálenější tyči k volnému Plašilovi, který ho napálil bez přípravy. Jeho pohotový volej však letěl vysoko nad branku.

Čechy zachránil ofsajd Češi se postupně začali přizpůsobovat soupeřově hře a začali působit kompaktněji. Největší šanci prvního poločasu si však připsali Maročané. Ve 31. minutě zakončoval zblízka Hamdáví, jeho pokus však vyrazil gólman Drobný, který podle předpokladů dostal přednost před Martinem Vaniakem. Domácí však zůstali v neustálém náporu. Vzápětí se k míči na levé straně dostal ještě Bahá. Po pár krocích vypálil, ale branku netrefil.

Do druhého dějství udělal Petr Rada tři změny v sestavě. Rozehnala vystřídal David Jarolím, Milana Baroše v útoku nahradil Tomáš Necid a nevýrazného Matějovského v pětičlenné záloze zase Bednář, který se posunul ke kanonýrovi CSKA Moskva na hrot.

Právě náhradníci zařídili pohlednou akci ze 46. minuty. Jarolím prostrčil míč mezi dvěma protihráči na Pospěcha, který okamžitě z pravé strany odcentroval. Bednář však hlavou trefil jen brankovou konstrukci.

„Po změně rozestavení a s příchodem nových hráčů se to hodně zlepšilo, škoda té šance po změně stran,“ povzdechl si Rada nad promarněnou šancí Bednáře. Zvlášť v posledních dvaceti minutách měl důvod k veliké nervozitě. Nápadití domácí dvakrát trefili tyč, a dokonce dostali balon za Drobného záda. Naštěstí z odpískaného ofsajdu.

„Nehráli jsme v ideální pohodě. Hlavně hráči, kteří jsou ještě v přípravě, ale to při těchto únorových zápasech bývá obvyklé,“ dodal výmluvně kouč, který byl s výsledkem spokojený.

O dalších zápasech čtěte na straně 23

***

Maroko 0

Česko 0

Rozhodčí: Alakím - Bešír, Chokrí (všichni Tunisko). Bez ŽK. Diváci: 38 000. Poločas: 0:0. Maroko: Zaza - Básir, Kadúrí, Ilamín, Karkúrí - Chardžá, Safrí (64. Ahmadí), Dirár, Busúfa (82. Hadži) - Bahá (64. Taarabt), Hamdáví. Česko: Drobný - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal (46. Bednář), Kadlec (59. Marek) - Kováč - Pospěch, Polák (83. Hušek), Matějovský (46. Jarolím), Plašil -Baroš (46. Necid).