Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ovzduší bude hitem voleb

Česko

Kvůli fungování Mittalu vznikají před volbami politické tahanice a padají žaloby

OSTRAVA Vedení Moravskoslezského kraje začne jednat ze zástupci sousedního Slezského vojvodství v Polsku o snižování prachu v ovzduší.

„Převládající větry zatím ovlivnit neumíme,“ zdůvodňuje blížící se jednání náměstek hejtmana Pavol Lukša. Ostravsko je totiž spolu se sousední katovickou průmyslovou oblastí v Polsku jedním z nejzaprášenějších míst Evropy.

„Jsme sice v republice nejzatíženějším regionem ale i přes kritiku různých aktivistů nikde jinde nefunguje tlak na snížení emisí tak důsledně jako v Moravskoslezském kraji,“ tvrdí Lukša, který za lidovce bojuje o post hejtmana. To však podle opozice není pravda. Lídr opoziční ČSSD Jaroslav Palas tvrdí, že kraj by měl dbát na kvalitu ovzduší mnohem víc. „Velké podniky na Ostravsku je třeba přinutit, aby tolik neznečišťovaly ovzduší,“ prohlásil Palas minulý týden.

Mittal investuje do snížení objemu emisí miliardy Vedení kraje tvrdí, že opatřeními především v největší české ocelárně Arcelor Mittal klesnou emise prachu v kraji nejméně o deset procent. Právě Mittal, bývalá Nová huť, se stal v minulosti nejčastěji kritizovaným podnikem. „Jsem rád, že nový přístup společnosti Arcelor Mittal, na jehož počátku byla moje debata s Lakšmím Mittalem, nese ovoce,“ říká hejtman Evžen Tošenovský z ODS.

Oceláři nyní zveřejnili podrobnosti svých ekologických projektů, na kterých mají jakousi supervizi experti z ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Nejnákladnějším je odprášení aglomerací, tedy provozů spékaní železné rudy. Za 1,4 miliardy korun mají být opatřeny speciálními tkaninovými filtry. Současný podíl prachu ve spalinách z aglomerace se pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti gramy na metr krychlový. Po zavedení nejmodernější technologie klesne tento podíl na dvacet gramů. Po roce 2010 bude zákonný limit padesát gramů na metr krychlový. „Naše aglomerace budou produkovat méně než polovinu toho, co povoluje zákon,“ slibuje ředitel odboru životního prostředí společnosti Arcelor Mittal Petr Baranek. Odprášení jedné ze dvou aglomerací bude hotové v roce 2010, druhé o rok později.

Nedávno nově jmenovaný předseda představenstva huti Sanjay Samaddar hovoří o tom, že huť v oblasti životního prostředí již brzy dosáhne úrovně srovnatelné s podniky v západní Evropě nebo USA. Firma na důkaz svého nového přístupu zavedla i bezplatnou linku. Na čísle 800 100 648 mohou volající podávat stížnosti nebo podněty ohledně životního prostředí.

Ze životního prostředí se stalo žhavé předvolební téma Na stav životního prostředí na Ostravsku chtějí při nadcházející kampani jako na jeden z největších problémů upozorňovat moravskoslezští zelení. Budou se snažit v krajských volbách překonat potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva. A použijí k tomu doslova všechny prostředky včetně hudby. Hiphopovou píseň na ekologické téma složil jejich moravskoslezský místopředseda Ladislav Vrchovský. „Průmysl nám nesmí škodit, zdravé děti chceme rodit,“ bude znít v kampani.

Vše se děje v okamžiku, kdy Ekologický právní servis podal další žalobu na společnost Mittal, a to v zastoupení jednoho z obyvatel nejpostiženější ostravské městské části Radvanice a Bartovice. Podle Jiřího Šrytra z EPS jde o druhou žalobu namířenou proti společnosti. Zatímco dubnová žaloba byla podána na ochranu osobnosti, druhá vychází ze sousedského práva. Jména lidí, kteří podali žalobu, zatím nechce zveřejnit.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč