Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„P“ a „R“ aneb hranice mezi zlem a dobrem

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK Nejskloňovanějšími slovy v Bruselu – ale nejen tam – jsou v poslední době protekcionismus a regulace. Přirozeně. Říkají, co se na nás v čase krize valí. A je zajímavé sledovat proměnu znamének, jakou obě slova procházejí.

Nedlouho tomu byly jak protekcionismus, tak regulace špatně – samozřejmě v ekonomickém kontextu, „usměrnění“ silničního provozu a „ochranářství“ v rodině asi nelze zpochybnit.

Aktuální vývoj stále nechává u protekcionismu minus, některými i zdůrazněné, s regulací je to ale jinak – začíná být rehabilitovaná. Čerstvým příkladem budiž schůzka evropských členů skupiny G20 uplynulou neděli v Berlíně. Politici na ní odmítli první, jako jeden muž ale volali po druhém – větší regulaci finančních trhů. Jako kdyby protekcionismus a regulace stály vůči sobě v přímém protikladu. Jenže stojí?

Necháme-li stranou teorii ekonomie a zůstaneme u praxe, zde je jeden příklad, také z Berlína. Na seznam, co se musí udělat, tam lídři hlavních ekonomik unie dali regulaci daňových rájů. Španělský premiér José Zapatero dokonce prohlásil, že se daňové ráje musí zavřít, zrušit. Definic daňového ráje je řada, pro zjednodušení ale řekněme, že je to území, nejčastěji stát, které postavilo svoji ekonomickou sílu na žádných či nízkých daních. Je to jeho konkurenční zbraň, jakými jsou pro jiné automobilky či ropa.

Volání Zapatera, Sarkozyho a spol. po regulaci daňových rájů je snahou zbavit se konkurence, chránit sebe sama, v tomto případě hlavně své státní rozpočty. Jenže – jak to mohou žádat, když se upsali k udržení konkurenčního prostředí? Kde je tu pak rozdíl mezi protekcionismem a regulací, když oboje vede k témuž? Dvě poznámky na závěr: bude zajímavé sledovat, jak hon na daňové ráje vezme lucemburský premiér, takto šéf daňového ráje uprostřed unie. Aby Lucembursko nedopadlo jako na Černého Entropě – země, do níž je zapíchnutá cedule s nápisem „Na prodej“.

A stejně tak je zajímavé sledovat „coming out“ české vlády, takto oponenta protekcionismu a regulace, ve chvíli, kdy má globální zodpovědnost. „Doba vyžaduje pragmatický přístup spíš než ukazování ideologických svalů,“ řekl vicepremiér Alexandr Vondra na dotaz, zda se Češi ztotožňují s berlínským vzkazem regulovat, regulovat, regulovat.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...