Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pacienti jsou spokojení, až na jídlo

Česko

  12:39
PRAHA - Většina pacientů (80 procent) je spokojena se službami, prostředím i přívětivostí zdravotnického personálu nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví. Nejvíce stížností bylo na kvalitu nemocničního stravování, vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který si objednalo ministerstvo zdravotnictví ještě za šéfování Davida Ratha.

Nemocnice - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Výsledky oznámil současný ministr Tomáš Julínek. Průzkum se provedl ve 14 velkých zařízeních včetně fakultních nemocnic a odpovídalo v něm přes 30.000 pacientů. Výsledky podle ministra odpovídají světovému standardu.

"Nejvíce spokojeni jsou pacienti z fakultních nemocnic v Plzni, Hradci Králové a Ostravě a také pacienti Masarykova onkologického ústavu," upřesnila náměstkyně Markéta Hellerová. Nejmenší spokojenost vyjadřovali pacienti Fakultní nemocnice Bulovka a Ústavu pro péči o matku a dítě. Ministr zdůraznil, že cílem není vytvářet žebříčky nemocnic, ale hledat cesty, jak lze zlepšit postavení pacientů v systému poskytování služeb a jak zlepšit služby nemocnic.

Uvozovky dolníJsou spokojeni i proto, že neznají nic lepšího Uvozovky horní

Podle průzkumu se shodovali pacienti ve všech zařízeních v tom, že jim v době nemoci chyběla citová opora. Nehodnotili moc dobře ani tělesné pohodlí v nemocnici. Nejvíce stížností bylo na kvalitu nemocničního stravování, dodal první náměstek ministra Marek Šnajdr.

Pacienti jsou podle průzkumu nejvíce spokojeni s péčí na očních odděleních, plastické chirurgii, onkologii, radiologii a rehabilitačních odděleních. Naopak nejníže byla hodnocena péče na pediatrii, gynekologicko-porodnických klinikách, odděleních psychiatre a neurologie.

Julínek zlehčil výsledky výzkumu
Julínek poznamenal, že průzkum ukázal dobré výsledky, mnohdy to ale podle něj svědčí spíše o tom, že pacienti jsou spokojeni, protože neznají nic lepšího. Nemají zkušenosti se špičkovou kvalitou. Ministr prý chce dosáhnout reformou toho, aby dnešní nadstandard se stal standardem.

Kvalitu nemocnic porovnává už řadu let Národní referenční centrum. Žebříčky nemocnic sestavoval i David Rath, když byl ministrem zdravotnictví. Průzkum, jehož výsledky dnes Julínek zveřejnil, zadal právě Rath. K vyhodnocení výsledků se ale už nedostal. Lékařský odborový klub zase zveřejňoval žebříčky nemocnic podle výše příjmů tamních lékařů.

Autor: