Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Pacientům hrozí exekuce

Česko

Vymahačské firmy se chystají na nemocné, kteří neuhradí návštěvu u lékaře

PRAHA Z poplatků u lékaře se zanedlouho stane výnosný byznys. Alespoň pro firmy, které se specializují na vymáhání dluhů.

Reforma veřejných financí nařizuje od ledna pacientům, aby zaplatili při každé návštěvě lékaře třicet korun. Tento poplatek musí podle zákona lékař po pacientech navíc vymáhat - jinak sám zaplatí pokutu až padesát tisíc korun.

Exekuční společnosti už nyní nabízejí, že nezaplacené pohledávky od lékařů vykoupí. Dokonce slibují, že jim dají víc, než jim budou pacienti dlužit.

Jako první s takovou nabídkou včera podle serveru Euro-Online přišla společnost Deredes. A to ještě před definitivním schválením reformy. „Předpokládáme, že jednou měsíčně nám lékaři prodají svoje pohledávky a my je pak za ně budeme vymáhat,“ tvrdí zástupce společnosti Igor Němec. Tím, že lékař pohledávku prodá, se zbaví povinnosti ji vymáhat. Vše už pak bude jen na exekuční firmě.

Ta si ale napočítá tučné penále, které bude vymáhat na neplatiči. „Bude to podobně jako u nezaplacené pokuty v tramvaji. Výše penále se pohybuje podle toho, kdy dlužník pohledávku zaplatí,“ dodává Němec. Sazby vymahačských firem obyčejně začínají na tisícikoruně. „Běžně je to tisíc korun, tedy při rychlém jednání. Pokud se ale jednání protahuje, může to vyskočit klidně až na patnáct tisíc korun,“ dodává Němec.

„Lékaře pozveme na raut“

Na nezaplacených třiceti korunách se tak dá hodně vydělat. Zástupci firmy Deredes proto připouštějí, že lékaře budou klidně i přeplácet. „Na začátek uvažujeme, že lékařům zaplatíme sto procent pohledávky. Ale klidně to může být i více. Nebo je třeba pozveme na raut. Protože pro nás to bude určitě znamenat zisk,“ dodává Němec.

Podle ministerstva zdravotnictví nejsou aktivity takových firem v rozporu se zákonem. „Není to nelegální. I když já si myslím, že vymáhání pokuty za jízdenku a nezaplaceného poplatku u lékaře je rozdíl. Minimálně v tom, že mezi pacientem a lékařem je určitý vztah,“ tvrdí mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt. Dodává ale, že aktivity vymahačů mohou mít nakonec i pozitivní vliv: „Možná že to zlepší výběr poplatků. Možná, že pak lidé budou mít strach nezaplatit.“

Cikrt se ale velkých problémů nebojí. „Na Slovensku také nebyl masový problém s neplacením u lékaře,“ říká.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Lékaři se na poslední chvíli snaží změnit systém, podle kterého bude vymáhání pokut povinné. Sdružení ambulantních specialistů v posledních dnech požádalo senátory, aby ze zákona vyškrtli hrozbu padesátitisícové pokuty pro lékaře. Je ale otázkou, zda to senátoři skutečně učiní. O zákonu by pak znovu museli hlasovat poslanci. S tím zásadně nesouhlasí vláda. Přijetí zákona by se totiž oddálilo. Reforma plánuje, že od ledna zaplatí pacienti 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu. Úhrady za návštěvu u lékaře a za recept jsou ale omezeny ročním limitem 5000 korun. Šedesát korun má pacienty stát den v nemocnici a 90 korun by se hradilo za návštěvu pohotovosti. Poplatky se nevztahují na pacienty s chronickým onemocněním a preventivní péči. Poplatky mají sice hradit všechny děti, kompenzovat je ale bude daňová sleva na děti ve výši 240 korun.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...