Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Pád Stanleyho McChrystala

Česko

Generál Stanley McChrystal si zasloužil, že jej odvolali z funkce amerického velitele v Afghánistánu, protože on i jeho štáb otevřeně opovrhovali svými civilními nadřízenými. Mezi omezenějšími vojenskými důstojníky je tento postoj oblíbený. Ale aby jej velitel toleroval přímo na bojišti, a dokonce jej podporoval mezi vlastními vyššími důstojníky a poradci, to je nezodpovědné a hloupé. Takový člověk není způsobilý velet.

Generál, který chce vyhrát válku Proč ale byl McChrystal neustále naštvaný na prezidenta Obamu, viceprezidenta Bidena, amerického velvyslance v Afghánistánu Karla Eikenberryho a prakticky na každého civilního představitele, se kterým jednal? Mohlo by být důvodem, že tito lidé vlastně nevěří v rozhodující vojenské vítězství Spojených států v Afghánistánu?

Eikenberry mu téměř určitě nevěří. Na sklonku loňského roku, když McChrystal důrazně žádal o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu, napsal velvyslanec do Bílého domu (v telegramu, jehož obsah unikl do deníku New York Times), že „vyslání dalších vojáků oddálí převzetí moci Afghánci a ztíží, ne-li zcela znemožní, návrat našich lidí domů v přiměřené době“.

„Navrhovaná strategie (generála McChrystala) proti povstalcům předpokládá existenci afghánského politického vedení, které bude při podpoře našeho cíle schopné jak převzít odpovědnost, tak vykonávat suverenitu,“ napsal Eikenberry.

„Jenže (afghánský prezident Hámid) Karzáí se nadále vyhýbá odpovědnosti za jakoukoli sféru suverenity, ať už to je obrana, vládnutí, nebo rozvoj. (Karzáí) a většina lidí z jeho okruhu nechtějí, aby Spojené státy odešly, a jsou navýsost spokojení, když budeme investovat další prostředky,“ pokračoval Eikenberry. „Předpokládají, že toužíme po jejich území pro nekonečnou,válku proti terorismu‘ a pro vojenské základny proti okolním mocnostem.“ Takže další americké vojáky neposílejte, uzavřel.

V případě osobních názorů viceprezidenta Bidena k žádnému podobnému úniku informací nedošlo, Biden ale veřejně podpořil Obamův cíl zahájit stahování amerických vojáků z Afghánistánu v červenci 2011. McChrystal jako každý generál, který věří, že jeho úkolem je vyhrát válku, považoval tento termín za strašlivou chybu.

Co když není vítězství důležité? Senátor John McCain, nadále přední státník vyzrálého křídla Republikánské strany, sdílí v tomto ohledu McChrystalův názor. „Nelze protivníkovi prozrazovat, kdy se stáhneme,“ uvedl McCain – protože když bude nepřítel vědět, kdy odejdeme, jednoduše si na to počká. Generál David Petraeus, který byl náhle přemístěn ze své (vyšší) funkce, aby McChrystala nahradil, si nepochybně myslí totéž.

Co když si ale Obama, Biden a Eikenberry opravdu myslí, (a) že válku v Afghánistánu nelze vyhrát a (b) že stejně pro Spojené státy není vítězství důležité? Co když ve skrytu duše doufají, že datum začátku stahování, červenec 2011, přesvědčí Taliban, aby se příští rok držel zpátky, což by vypadalo, jako kdyby Spojené státy válku vyhrály.

Pak by američtí vojáci mohli odejít domů zdánlivě vítězně a nechat Afghánce, aby si zbytek vyřešili sami. Bez ohledu na to, kdo za dva nebo tři roky povede Afghánistán – a nebude to nutně Taliban –, je vysoce nepravděpodobné, že by hordy Afghánců „pronásledovaly Američany až domů“ a tam je rozprášily. Od konce roku 2001 nebyl v Afghánistánu naplánován jediný teroristický útok na Spojené státy nebo jejich vojáky jinde ve světě. Byly naplánovány v Pákistánu, v různých arabských a evropských státech, a také v samotných Spojených státech, ale ne v Afghánistánu. Je pravda, že Afghánistán je po celou tu dobu technicky okupován americkou armádou, ale dost velké oblasti země jsou pod kontrolou Talibanu. Přesto útoky žádné.

Přesvědčit americkou veřejnost Jestliže Obama a jeho přátelé toto chápou, pak si budou muset uvědomit, že nejlepší způsob ukončení afghánské války je jednoduše (jak se to říkávalo o Vietnamu) „vyhlásit vítězství a odejít“. Tohle však nemůžou prohlásit nahlas ve Spojených státech, kde většina obyvatelstva věří mantře, že „válku proti terorismu“ je třeba vyhrát v afghánských horách.

Přesvědčit americkou veřejnost, že toto je vyložený nesmysl (třebaže je), by vyžadovalo víc času a politického kapitálu, než Obama má. Takže jestli chce opravdu stáhnout americké vojáky z nevyhratelné a zbytečné války, pak to musí provést lstí. Musí slepit dohromady zdánlivý, i když dočasný vojenský úspěch v Afghánistánu, provést rychlé předání moci Karzáímu a spol. a stáhnout se, dokud je situace příznivá.

Přesně takto prezident Richard Nixon a ministr zahraničí Henry Kissinger v roce 1973 vyvlékli Spojené státy z nevyhratelné a zbytečné války ve Vietnamu. Jedinou alternativou pro Spojené státy, v Afghánistánu stejně jako ve Vietnamu, je zůstat a bojovat dalších deset nebo dvacet let, to ale není realistická možnost.

Nejlepší Obamovou nadějí na dosažení zdánlivého vojenského vítězství je oznámit, že americká armáda se v nejbližší budoucnosti stáhne. Jestliže talibanci rozumějí, co jim tím mlčky naznačuje, nechají jej dosáhnout dočasného „vítězství“, aby se jej zbavili.

Ale jestliže právě o toto Obamovi jde, pak je pochopitelné, že generál McChrystal byl hluboce znechucen (ačkoli to neomlouvá jeho chování). Generál Petraeus bude znechucen úplně stejně.

***

Jestli chce Obama opravdu stáhnout americké vojáky z nevyhratelné a zbytečné války, pak to musí provést lstí

O autorovi| GWYNNE DYER, kanadský novinář působící v Londýně

Autor: