Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Padala i obvinění z podvodu

Česko

Dramatické volby v AMU – Staronovým šéfem akademie se stal Ivo Mathé. Ne každému se to líbí

Akademický senát AMU ve středu zvolil rektora školy – Iva Mathého. Stalo se tak po roce, kdy bylo anulováno zvolení Jiřího Hlaváče do této funkce. Kauza ještě není u konce, ať již proto, že nového rektora musí potvrdit prezident, či proto, že HAMU je proti zrušení původní volby a její zástupci senát opustili.

PRAHA Předchozí rektorské volby se uskutečnily 28. 11. 2007, nominováni byli dva kandidáti. Za DAMU a FAMU kandidoval dosavadní rektor Ivo Mathé, HAMU vyslala Jiřího Hlaváče. Tajná volba skončila výsledkem 8:7 pro Hlaváče. Vzápětí přišla skupina členů senátu s tvrzením, že mandáty dvou volitelů nejsou platné.

Rozhořel se spor, který v podstatě stále trvá a zjevně nejde jen o volbu, ale také o další problémy v řízení školy, které se navenek projevily i odchody zaměstnanců – například byla odvolána kvestorka a odešla i Marie Kratochvílová, ředitelka nakladatelství AMU. To vydává Informatorium AMU, v němž se objevovala stanoviska těch, kteří s anulováním volby nesouhlasili. Ředitelka byla osočena, že informuje jednostranně, a na protest odešla.

O sporech uvnitř školy si lze udělat hezký obrázek i na internetu, kde padají nelichotivá obvinění z manipulace, nezřídka se píše přímo o podvodu a záměru ovlivnit volbu rektora, který nakonec nevyšel, a proto bylo třeba vyrukovat s její neplatností. Strana prosazující Iva Mathého ovšem zase tvrdí, že byla vzápětí po volbě zavalena dotazy typu „co jste dělali, že jste nedokázali zvolit vynikajícího manažéra Mathého“, a označuje Jiřího Hlaváče za osobu s nepůvodní koncepcí neschopnou školu vést. Příznivci původní volby se vyjadřují ve smyslu, že předseda senátu Jan Dvořák intrikuje a uplatňuje normalizační praktiky... Zdá se, že situace je všechno, jen ne klidná, a hudební fakulta se cítí všestranně dotčena.

Pochybnosti přinejmenším budí fakt, že člen senátu Petr Pachl, který byl označen za osobu bez mandátu, léta předtím v senátu fungoval a nikdo neprotestoval. Situace vyvolává dojem, že když se to hodilo, byla tato, jak říká zastupující rektor Miloslav Klíma, „lidská chyba, které si nikdo nevšiml“ vytažena na světlo boží jako žádoucí precedens. Zasahuje ministerstvo Ministerstvo školství vzhledem ke všem skutečnostem jmenování pozastavilo (zajímavé je, že podobná situace se odehrála i na VŠUP, odkud odešel již jmenovaný rektor). Vedením školy byl pověřen první prorektor Miloslav Klíma a Ivo Mathé byl potvrzen jako prorektor. Škola tak měla získat žádoucí stabilitu. Ovšem HAMU odmítlo vzít zrušení volby na vědomí, jeho zástupci ze senátu odešli a stěžovali si písemně na ministerstvu školství i v prezidentské kanceláři. V dubnu ministerstvo uspořádalo setkání všech tří fakult s ministrem, který je vyzval k urovnání sporů. Oznámil, že pokud nedojde k dohodě nejpozději do měsíce, bude muset odeslat neplatné usnesení o jmenování rektora dál. Zástupci HAMU setrvali na svém, a tak byl senát AMU v květnu doplněn zástupci DAMU a FAMU, aby se stal usnášeníschopným. Prezident pak Janu Dvořákovi sdělil, že respektuje rozhodování akademického senátu AMU a očekává návrh právoplatně zvoleného kandidáta na rektora.

Ať odstoupí senát Vedení HAMU však i nadále anulování volby z roku 2007 odmítá. „Je pravda, že tehdy bylo hlasováno o dvou kandidátech, nicméně volby byly posléze zneplatněny na základě jednoho neplatného hlasu: nejprve šlo o odborného asistenta Petra Pachla, který se ale jako senátor zúčastnil voleb již dvou předchozích rektorů – Petera Toperczera a Iva Mathého. Dále šlo o studenta FAMU, který sám přiznal, že jeho hlas byl neplatný, protože kandidoval do jiné komory. Pachlův mandát byl však účelově zneplatněn a v podstatě celý spor kolem platnosti voleb se odvíjel kolem platnosti jeho mandátu. Ústav státu a práva AV na žádost hudební fakulty a poté i AMU vyhodnotil Pachlův mandát jako platný, nicméně v senátu, který ve středu zasedal, Pachl chyběl, neboť nebyl pozván, a místo něj hlasoval kooptovaný člen senátu. Toto je dle našeho názoru základní problém,“ píše se v prohlášení vedení fakulty pro LN.

Grémium HAMU tvrdí, že předseda senátu Dvořák často jednal na vlastní pěst a řídil orgán, který vydal chybné rozhodnutí. „Z tohoto důvodu by měl senát odstoupit. Žádali jsme volbu nového senátu a vypsání nových rektorských voleb. Toto stanovisko senát nerespektoval, a proto se HAMUvoleb 8. října nezúčastnila,“ sdělili zástupci HAMU.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...