Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padělky českých peněz bývají často mizerné

Česko

PRAHA Padělaných či pozměněných bankovek a mincí prudce přibývá. Jen v loňském roce bylo v České republice zadrženo 6853 kusů, což představuje meziroční nárůst téměř o dvojnásobek.

Více než polovinu z toho tvořily české bankovky a mince, nejčastěji padělaná byla opět tisícikoruna.

Pro srovnání: v roce 2008 bylo zadrženo 4584 a rok předtím 3524 kusů padělků všech měn.

Přes meziroční růst i v loňském roce podle člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka platilo, že české bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné.

„Většina nepravých českých peněz byla hodnocena jako méně zdařilá. Celkem 96 procent z nich bylo vytištěno na inkoustových tiskárnách a padělky šlo rozpoznat na první pohled,“ upozornil Řežábek.

Zatímco v Česku se loni objevil jeden padělek na 97 500 bankovek v oběhu, v EU byl poměr 1 : 13 850.

Padělanou bankovku lze samozřejmě získat nepozorovaně během nákupu. Co je třeba v takovém případě dělat?

Pokud falešnou bankovku zákazník přijme při placení a později zjistí, že je padělaná, musí ji neodkladně odevzdat policii, ČNB nebo na přepážce jakékoliv banky. Při odevzdání musí „držitel“ falešných peněz předložit průkaz totožnosti a sdělit, jak k takové bankovce přišel.

Zároveň musí počítat s tím, že za falešnou bankovku nedostane žádnou finanční náhradu.

Padělků bankovek a mincí zahraničních měn bylo loni v Česku zadrženo celkem 3169 kusů, předloni to bylo 1545 kusů. Jejich hodnota činila loni téměř 7,2 milionu korun, předloni to bylo 4,3 milionu korun. Výrazně se zvýšil počet padělků eur, naopak počty padělků dolarových bankovek a mincí trvale klesají.

Padělaných a pozměněných dolarů bylo loni zadrženo 217 kusů, předloni to bylo 244. Převažovaly padělky stodolarových bankovek. Kvalita dolarových padělků je přitom ještě vyšší než u eur.

Z dalších zahraničních měn bylo loni zadrženo 119 bankovek britské libry, devět padělků polského zlotého nebo například jedna rublová bankovka.

Nejčastěji padělanou bankovkou byla opět tisícikoruna

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého
Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého

Family Market už dávno není jenom to žluté autíčko se známou znělkou. Pojďte s námi vyzkoušet jeho služby a hlavně kvalitní mrazené potraviny a...