Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauzu senátora Palase řeší Ústavní soud. Obvinění ani měsíc po razii nepadlo

Česko

  7:00
PRAHA - Ani po měsíci od razie protikorupční policie ve vile senátora Jaroslava Palase nepadlo žádné obvinění. Případ se přitom vleče už přes rok a půl. Délka vyšetřování se Palasovi nelíbí, Ústavní soud už proto obdržel od jeho advokáta stížnost.

Penzion Jaroslava Palase na snímku z roku 2010 foto: ČTK

Lidé v Ludvíkově na Bruntálsku tomu říkají penzion. Palas ale zarytě tvrdí, že je to obyčejný dvougenerační rodinný dům. Na konci dubna jeho prostory procházeli kriminalisté. Zda chtěli jen zdokumentovat vybavení domu, nebo něco hledali, není dosud jasné. Žalobce tuto otázku neujasnil.

"V této fázi trestního řízení nebudu provedené úkony jakkoli komentovat," zopakoval bruntálský státní zástupce Libor Malý větu, kterou řekl médiím krátce po razii. Dosud nebyl nikdo obviněn. A žalobce nechtěl komentovat ani tolik, zda se prohlídkou domu obvinění přiblížili.

Stížnost už dorazila

O tom, že se policie zajímá o vilu bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje zajímá, informovala média poprvé v prosinci 2012. Od té doby je senátor veřejně v podezření, že si na nemovitost, jejíž cena je odhadována na 20 milionů korun, nevydělal čistě.

Senátor Jaroslav Palas (ČSSD)

Poslední kapkou v táhnoucím se vyšetřování byla pro Palase právě návštěva policie na konci dubna. Postup policie označil za šikanu a rozhodl se podat ústavní stížnost. "Obdrželi jsme ji 28. května a k posouzení ji dostal profesor Vladimír Sládeček," řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Vyřízení stížnosti trvá v průměru půl roku.

PSALI JSME:

Advokát Matěj Zachveja tvrdí, že jeho klient s vyšetřovateli spolupracuje a k náhlé návštěvě policie proto nevidí důvod. Palas podle něj předložil vše, o co byl požádán. Žalobce Malý ale už dříve řekl, že to není tak docela pravda.

Privatizace nemocnice i Setuza

Poslanec, ministr, hejtman a nyní senátor Palas jakékoli spekulace o nekalém původu peněz, ze kterých dům financoval, odmítá. Připomíná, že sám měl po celé roky slušný plat a velmi dobře se daří také jeho ženě. Ta je Palasovým velkým trumfem. Zubní lékařka má totiž zavedenou praxi, v níž zaměstnává další stomatology. Z malého výdělku ji tak lze jen sotva podezřívat.

Jak uvedl sám advokát, Palase podezírali - na základě anonymního udání - z toho, že převzal úplatek 10 milionů korun, a to v souvislosti s převodem novojičínské nemocnice z kraje na soukromého vlastníka. "Nic se ale neprokázalo. Argumentovali jsme tím, že převod doporučila pracovní skupina a pak jej schválily jak rada, tak i zastupitelstvo kraje," uvedl k tomu advokát Zachveja.

ČTĚTE VÍCE:

Média ale v minulosti také upozornila, že Palas byl ve funkci ministra zemědělství za ČSSD právě v době, kdy rozhodoval o prodeji firmy Setuza lidem napojeným na problémové podnikatele Františka Mrázka a Tomáše Pitra, označované za zástupce podsvětí. Tehdy ho za to postihla i vlastní strana a stáhla ho z kandidátky do voleb.