Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Valtice jako byznys? Zástupce kastelána profituje z akcí, dotaci poslal i Hašek

Nádvoří Valtického zámku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádvoří Valtického zámku | foto: Wikipedia - Zdeněk Pražák

VALTICE/PRAHA Vedení památkového ústavu začalo prověřovat kontrakty, které uzavřeli představitelé Státního zámku Valtice. Některé ze smluv na různé kulturní akce konané na oblíbené památce jdou za spolkem, kterému šéfuje zástupce kastelána. Zámek ve Valticích řídí někdejší primátor Brna Richard Svoboda, který je mimo jiné spjatý s podivnou privatizací části brněnských bytů.

„Na státním zámku Valtice probíhá v současné době z iniciativy generálního ředitelství Národního památkového ústavu auditní šetření,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí ústavu (NPÚ) Jan Cieslar. Kontrakty prověřuje Oddělení interního auditu, kontrolu rozjelo v březnu. A nejde o běžné šetření. „Audity jsou ve většině případů dlouhodobě plánovány, nicméně může dojít k zahájení šetření i mimo dlouhodobý plán jako v tomto případě,“ podotkl Cieslar.

Ačkoliv podle mluvčího přikročil ústav ke kontrole z vlastní vůle, spuštění auditu předcházel e-mail zaslaný právě vedení NPÚ. E-mail se dostal i k serveru Lidovky.cz, jeho autor poukazuje na úzký vztah mezi vedením zámku a Zámeckým okrašlovacím spolkem Valtice. Spolek na zámku pravidelně pořádá řadu společenských, kulturních a dalších akcí, šéfuje mu přitom zástupce kastelána Zbyněk Šolc.

Jinými slovy z akcí pořádaných na zámku profituje člověk, který se přitom na řízení zámku přímo podílí. Vše se navíc děje s vědomím kastelána Svobody. Ten sám připouští, že spolek je na zámku aktivní. Že by ale Šolc díky tomu vydělával, odmítá. „Vzhledem k charakteru akcí předpokládám, že jediným hmatatelným ‚profitem‘ byly stovky odpracovaných hodin,“ sdělil serveru Lidovky.cz kastelán.

Dotace na Valtické zámecké léto, Šolc dostal od Haška 200 tisíc

Nicméně stovky odpracovaných hodin nejsou zadarmo. Server Lidovky.cz má například k dispozici smlouvu, díky níž si Šolcův okrašlovací spolek přišel na 200 tisíc korun od Jihomoravského kraje. Dotace podpořila dvojici akcí konaných na valtickém zámku v loňském roce, šlo o divadelní festival Feste Teatrale a převážně hudební akci Valtické zámecké léto. Spolku dotaci přihrál kraj ještě v čele s tehdejším hejtmanem Michalem Haškem.

„Předmětná žádost o dotaci byla projednána na schůzi Rady Jihomoravského kraje konané dne 30. června loňského roku. Rada se usnesla doporučit Zastupitelstvu Jihomoravského kraje uvedenou dotaci ke schválení,“ sdělila serveru Lidovky.cz Monika Brindzáková z tiskového oddělení krajského úřadu. Dotaci následně schválilo krajské zastupitelstvo na svém zářijovém zasedání.

Z akcí na zámku těžili i Šolcovi příbuzní. Na jedné takové pořádané v prostorách areálu zajišťoval organizaci stánkového prodeje subjekt s názvem Stanky.biz, jenž přitom vede bratr zástupce kastelána Michal Šolc. „Pokud je mi známo, dodávala tato firma jednou služby třetímu subjektu,“ poznamenal kastelán Svoboda. „Nevím, jaký by to měl být střet zájmů ani že by v tom mělo být něco v nepořádku,“ řekl serveru Lidovky.cz Michal Šolc.

Nádvoří Valtického zámku
Senátor Richard Svoboda.

Svoboda a Šolc mají k sobě blízko, pracovali spolu v Senátu

Sám zástupce kastelána se neměl k tomu, aby se k aktivitám svého spolku a svých blízkých na zámku obšírněji vyjádřil. Neodpověděl ani na otázku, zda mu přijde etické profitovat z akcí pořádaných v areálu ve chvíli, kdy se podílí na jeho správě. „To jsou anonymní informace, na které jsem už Národnímu památkovému ústavu jednou odpovídal,“ sdělil Zbyněk Šolc serveru Lidovky.cz. „Vše, co jsem k tomu chtěl říct, jsem sdělil svým nadřízeným,“ dodal.

Ze senátora kastelánem

RIchard Svoboda (*1964) má za sebou bohatou politickou kariéru v barvách ODS. Od roku 2000 do roku 2004 byl zastupitelem Jihomoravského kraje, v letech 2004 až 2006 zase vykonával funkci primátora Brna.
Následně mezi roky 2006 až 2012 zastupoval jako senátor voliče v obvodu Brno-město. Kastelánem na Státním zámku Valtice se stal v roce 2015.

Zda jsou popsané poměry na zámku v pořádku, se vedení Valtic dozví brzy. „Výsledky auditního šetření zaměřeného na smluvní vztahy budou známy v květnu,“ upřesnil mluvčí Národního památkového ústavu Cieslar. Kastelán Svoboda ponechal probíhající audit bez komentáře. „Není to v mé kompetenci, obraťte se na tiskovou mluvčí,“ poznamenal.

Kastelán a jeho zástupce mají k sobě blízko dlouhodobě. Že Šolc kryje Svobodovi záda, není náhoda. Spolu pracovali už během Svobodovy senátorské kariéry v barvách ODS. Když v roce 2006 jako primátor Brna skončil, dalších šest let působil jako senátor za obvod Brno-město. A Šolc mu dělal asistenta. Krátce před volbami 2012 vyšlo najevo, že v Brně během přidělování pronájmů městských bytů určených k privatizaci na ně dosáhli blízcí Svobody i Šolce – Svobodův nevlastní syn a Šolcova partnerka. Šolc přitom seděl v komisi, která přidělování bytů doporučovala. Svoboda jakýkoliv podíl na kauze odmítl.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...