Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Památkáři se bojí o Waltrovku

Česko

  10:20
PRAHA - Historicky i architektonicky cenný areál jinonické Waltrovky, který čeká zásadní přestavba, nepatří mezi chráněné památky. Investor přesto slibuje, že historické haly zachová.

Nová čtvrť s byty, vilami, administrativními budovami, službami i zelení. Tak má do pěti let vypadat tovární areál Waltrovky v Jinonicích. foto: Vizualizace Red GroupReprofoto

Byty a vily, kanceláře, restaurace, bary, ale i pošta nebo čistírna mají po téměř sto letech nahradit tovární haly na výrobu motorů značky Walter v Jinonicích. Plány společnosti Red Group ale dělají starosti památkářům a milovníkům technických skvostů. Obávají se, aby hodnotný technický areál o jednadvaceti hektarech neztratil své původní kouzlo. Do plánů investora ale zasáhnout nemohou, Waltrovka totiž není na seznamu památek.

Motory z Jinonic měly věhlas

Přestavba Waltrovky pomůže celé čtvrti, tvrdí Ladislav Čepička z Klubu přátel starého Smíchova.

Jaký význam měla a má Waltrovka pro Jinonice a Smíchov?
Je především kulturním, historickým a ekonomickým dokladem toho, jak se malý český řemeslník za první republiky dokázal vyšvihnout. Josef Walter začínal v dílně s ponkem jako drobný řemeslník, který sestavoval jízdní kola. Později začal montovat motocykly, tříkolky pro drobné živnostníky, automobilové a nakonec letecké motory. Waltrovka byla světovým výrobcem, její motory měla německá, polská, italská, francouzská i americká letadla. A logo Walter se udrželo dodnes.

Jak je to s proslulostí firmy Walter dnes?
Už sice není strategickou vojenskou firmou, ale ve světě pořád létá asi pět tisíc letadel s motory Walter, a nikdo jiný než Waltrováci je neumí opravovat nebo repasovat, takže prosperují.

Co soudíte o plánované přestavbě Waltrovky?
Pokud zůstane zachována hlavní budova, může to prospět celé čtvrti, do níž přijdou noví lidé. Větší část areálu je bezcenná. Za minulého režimu se budovy na prvorepublikové stavby lepily zcela bezkoncepčně.

„Přestože žádná z budov není památkově chráněna, plán projektu počítá se zachováním některých budov či jejich částí a se zakomponováním hodnotných architektonických a stavebních prvků v nové výstavbě,“ uvedla mluvčí společnosti Red Group Lucie Formandlová.

Památkářům záleží především na hlavní železobetonové montážní hale, která je dominantou jinonického komplexu. Ta v Jinonicích vyrostla v roce 1928 podle návrhu architekta Františka Bartoše, žáka slavného Josefa Gočára. „Myslím, že i ekonomicky by bylo výhodnější konstrukci využít, než demontovat. Výborně by se hodila například pro loftové bydlení, které začíná místní bohatší klientela vyhledávat,“ domnívá se Eva Dvořáková z Národního památkového ústavu. Montážní hala zachovává ryzí funkcionalistický styl. „Jedinečným prvkem je to, že stěny tvoří vlastně jen výplně mezi nosnými sloupy,“ vysvětlil Lukáš Beran z Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT.

Podle Formandlové zůstane tato budova, v níž dříve sídlilo vedení Walteru, zachována. „Také se chystáme vytvořit objekt muzea, který bude situován do centrálního náměstí a zpřístupní veřejnosti všechny dochované artefakty,“ uvedla mluvčí. Rušnou Radlickou ulici mají podle plánů lemovat administrativní budovy, které budou tvořit hlukovou i vizuální bariéru pro obytné domy.

K zahájení přestavby Waltrovky je třeba změnit územní plán. První fáze realizace projektu ale může začít už nyní. Tou je přestavba bývalých filmových ateliérů, kde ve dvacátých letech minulého století vznikaly němé filmy.

Továrna na motory fungovala v Jinonicích od roku 1923 až do loňska, kdy se přestěhovala do Letňan. Revitalizace Waltrovky a její přeměna v novou městskou čtvrť potrvá asi pět let a přijde na zhruba deset miliard korun.

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč