Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Památku okupovaly noviny

Česko

  7:45
PRAHA - Jedna z nejpůvabnějších pražských staveb se poprvé v historii otevře veřejnosti. V Místodržitelském letohrádku ve Stromovce bude muzejní expozice.

Místodržitelský letohrádek. Bude sloužit jako muzeum českého divadla, nebo české žurnalistiky? foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Takřka neznámá zůstává Pražanům jedna z nejhezčích neogotických pražských staveb - Místodržitelský letohrádek v Královské oboře (Stromovce). To se má ale v příštích letech změnit. Národní muzeum, které památku spravuje, zde chce pro veřejnost otevřít novou expozici.

O jejím tematickém zaměření se vedoucí pracovníci muzea přou. Shodují se v tom, že památka, kterou denně míjejí stovky, o víkendu dokonce tisíce Pražanů, aniž by mohly dovnitř, si zaslouží být přístupná. Zatím se otevírá její badatelna, ale jen jediný den v týdnu. V letních měsících ani to ne.

V Místodržitelském letohrádku, lidově zvaném Zámeček, jsou od roku 1946 uskladněny historické noviny a časopisy. Zámeček je naplněný zhruba 200 tisíci knihovních jednotek ze sbírkových fondů Národního muzea.

Do badatelny se vejde maximálně dvacet zájemců. Ti při prohlížení novin či časopisů spatří pouze jedinou místnost a přilehlou chodbu. Interiér přitom skrývá skvosty - například vnitřní okna z doby jagellonské gotiky, jaká jsou v Praze už jen ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Tato okna zatím mohou spatřit jen zaměstnanci knihovny.

Divadlo kontra žurnalismus
Vedení Národního muzea nepovažuje takové využití za ideální. Chce letohrádek zpřístupnit. „Rád bych v něm otevřel muzeum českého divadla. Je to něco, co v Praze nemáme, a divadlo by si to určitě zasloužilo,“ řekl ředitel Národního divadla Michal Lukeš. Tento záměr zahrnul i do dlouhodobé koncepce rozvoje Národního muzea.

 „Já mám jiný názor,“ oponuje vedoucí oddělení časopisů knihovny Národního muzea Martin Sekera. Raději by zde měl expozici věnovanou vývoji novinářství v českých zemích. Volně by mohla navazovat na nedávnou výstavu v hlavní budově Národního muzea na Václavském náměstí nazvanou Zlatý věk médií. Podle Sekery mají takovou expozici takřka všechny západoevropské země, v Německu je jich dokonce několik.
 
Výstavu věnovanou českému žurnalismu a médiím prý chtěla otevřít přímo v letohrádku už Sekerova předchůdkyně. Zabránil tomu fakt, že přírůstky periodického tisku rostou geometrickou řadou a prostory Zámečku jim už dávno nestačí.

„V 80. letech minulého století vycházelo u nás 1500 titulů z oblasti periodického tisku. Nyní je to už 3500 titulů,“ konstatoval Sekera.

Nejdříve za šest až sedm let
Oddělení časopisů přesídlí do hlavní budovy muzea na Václavském náměstí. Muzeum získá nové prostory po odsunu Rádia Svobodná Evropa z budovy bývalého Federálního shromáždění.

„Rekonstrukce hlavní budovy skončí v roce 2013 nebo 2014,“ doplnil Sekera. Památkáři záměr zpřístupnit letohrádek vítají. „Osobně mě to zajímá, právě se do letohrádku jdu podívat,“ řekl včera Michael Zachař, ředitel pražského Národního památkového ústavu.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč