Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Památky náporu vody odolaly

Česko

CHŘIBSKÁ Památky v Ústeckém kraji často odolaly velké vodě bez poškození. Vděčí za to poloze na výhodných místech, ale také způsobu stavby a použitým materiálům. „Lidé s tím dříve počítali. V 19. století u nás byla povodeň dvakrát ročně běžná věc,“ řekl Josef Navrátil, starosta vyplaveného města Chřibská na Děčínsku.

V obci stojí novogotická radnice z roku 1872 a dalších několik domů z 18. století. „Přízemím budovy radnice voda protekla, zanechala po sobě bahno, ale budovu samotnou nepoškodila,“ řekl starosta. Podle něj má Chřibská tu výhodu, že stojí v poměrně prudkém svahu. Voda rychle přiteče, ale také odteče - nikde nezůstane rozlitá. Škody na dalších klasicistních domech soukromníci ještě vyčíslují.

Také v Chřibské se ukázalo, že původní domy po sudetských Němcích obecně odolávají velké vodě lépe než novostavby. „Roubence nikdy neupadne podmáčený roh jako zděnému domu, díky čepům drží pohromadě. Voda proteče skrz a dřevo vyschne,“ popsal starosta výhody původních technologií.

Původní stavitelé domů zabezpečovali budovy proti povodni i dalšími opatřeními. „Třeba prkenná podlaha po povodni snadno vysychala. Domy se stavěly na pískovcové podezdívce. Pískovec sice nasaje vodu, ale také rychle vyschne. Každý sklep měl drážku na odvod vody,“ vyjmenoval opatření Navrátil. „Němci s tím prostě uměli žít,“ uzavřel.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...