Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pamětní odznak a sto tisíc korun. Přes 30 lidí získalo ocenění za účast v protikomunistickém odboji

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (vlevo) předává ocenění za boj proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (vlevo) předává ocenění za boj proti... | foto: ČTK

Praha Dalších více než 30 bojovníků proti komunistické diktatuře bylo ve středu oceněno na ministerstvu obrany. Osvědčení o účasti ve třetím odboji převzal například bývalý ministr vnitra Jan Ruml nebo někdejší mluvčí Charty 77 a pozdější zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Litomiský. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) zkritizovala při oceňování komunistický režim a odbojářům poděkovala.

Karla Šlechtová připomněla, že zákon o třetím odboji nabyl účinnosti 17. listopadu, tedy v den výročí listopadových událostí z roku 1989. „Chci vám zde veřejně sdělit v době vybudování možné vlády, já jsem za to velmi, velmi osobně ráda,“ řekla Šlechtová. Odkázala tak na vznik menšinové vlády ANO a ČSSD, která by se opírala o podporu komunistů. Zároveň zdůraznila, že jim ocenění předává osobně, a nikoli v zastoupení.

Ministryně, o které se spekuluje, že v nové vládě nezasedne, oceněným poděkovala, že pomohli ke konci komunistického režimu, třídní nenávisti či davového šílenství. „Děkuji vám i jménem České republiky, v tuto chvíli si to ještě mohu dovolit, a chci vám poděkovat z celého srdce,“ řekla ministryně.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová předává v ocenění bojovníkům proti...
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (vlevo) předává ocenění za boj proti...

Osvědčení, pamětní dekrety a odznaky dostalo 33 účastníků odboje, z toho osm posmrtně. Litomiský získal doklad o účasti na protikomunistickém odboji zejména za svou roli mluvčího Charty 77, ale i za další aktivity třeba ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a v Hnutí za občanskou svobodu. „Jsem rád, že odboj a odpor proti komunismu je dnes oceňován. Zvlášť pikantní je to v tomto okamžiku, kdy se právě komunisté chystají, že se budou podílet na moci společně s panem (premiérem Andrejem) Babišem, což mě osobně velice mrzí. Ale jsem přesto rád, že máme svobodu a že jsme se za tu svobodu dokázali zasadit,“ řekl Litomiský ČTK a České televizi.

Ruml osvědčení obdržel za podíl na organizaci Charty 77 a dalších iniciativ. Potvrzení o zapojení do odboje má po dnešním dni mimo jiné za veřejnou hudební produkci písničkář Pepa Nos.

In memoriam byl oceněn třeba slovenský pilot Tugomir Seferovič, který v roce 1953 spoluorganizoval únos letadla z Československa do západního Německa, nebo Marie Štěrbová, která ukrývala zahraničního agenta.

Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z Archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí. Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a peněžité ocenění 100 000 korun, pozůstalí manželé po nich poloviční částku. Když mají odbojáři nižší než průměrný důchod, je jim na nemocnice průměrný dorovnán.

Dosud bylo osvědčení vydáno asi 1560 lidem, z toho status válečného veterána získalo 88 z nich. Ministerstvo obrany evidovalo ke konci května 4951 žádostí, zbývá mu rozhodnout o 250. Zbytek byl zamítnut nebo zastaven.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Vakcína proti covidu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Vakcína proti covidu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Vakcína proti covidu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!