Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pan Casablanca byl rodinný typ

Česko

Herec Humphrey Bogart byl synem z bohaté rodiny, který chtěl jít svojí cestou. Na nikoho se neohlížel. A takové byly i jeho postavy ve filmech Casablanca nebo Africká královna. Jeho cestu k filmu přibližuje nová kniha.

LOS ANGELES / PRAHA Mladý „Bogie“, jak se mu říkalo, byl trochu jako hlavní hrdina románu Kdo chytá v žitě. Nechtěný ve své vlastní rodině a postrkovaný od jedné školy do druhé. Rodiče dali Humphreyho do několika soukromých škol, ale nikde nevydržel. Nechtěl sdílet jejich svět, nechtěl čekat, až se maminka postará. „Když jsem ho viděla poprvé, vydával jasný signál – žádné možná, ale buď, a nebo,“ vzpomínala na něj Katharine Hepburnová, která si s ním zahrála ve snímku Africká královna.

Její vzpomínka dobře vystihuje Bogartův nekompromisní životní styl. Nová monografie Drsňák i beze zbraně popisuje okolnosti vzniku mýtu zvaného Bogie, informoval deník The New York Times. Jeho cesta k filmu vedla přes zaměstnání, která se příliš nepodobala představě o životě synka z dobré rodiny. Živil se jako dělník, přihlásil se k námořnictvu, až se konečně v roce 1921 objevil v divadle v Brooklynu v roli japonského sluhy.

Třináct let hrál menší role na Broadwayi. První větší roli dostal v roce 1936 ve filmu Zkamenělý les. V roce 1941 potkal režiséra Johna Hustona, úspěšného tvůrce filmů jako Moulin Rouge či Bílá velryba. Huston natočil s Bogartem šest filmů, například Maltézského jestřába. Roli melancholického majitele nočního podniku mu nabídl Michael Curtiz v roce 1942 ve filmu Casablanca.

Kritici psali o Bogartovi v superlativech. Podle dobových kritik totiž dokázal na plátno převést dokonalou představu o tom, jak vypadá drsňák a gentleman v jednom. Někdo, od koho bychom žádnou romantiku neočekávali. A přesto uměl zahrát romantické scény jako nikdo jiný.

Bogart si musel v životě poradit sám, podobně jako jeho hrdinové. Na své rodiče nevzpomínal zrovna v dobrém. „Většinou mě vychovávala chůva, otec byl neustále pryč a matka měla opravdu přátelský vztah k alkoholu. Vlastně nemohu říct, že jsem ji vždy miloval,“ cituje autor monografie Stefan Kanfer Bogartova slova. Nakonec si svůj sen o rodině přece jen splnil. Po třech manželstvích, kdy jedním z důvodů rozchodu byl právě alkohol, si Bogart vybral Lauren Backellovou, sestřenici nynějšího izraelského prezidenta Šimona Perese. Když se poprvé setkali v roce 1944, bylo Lauren devatenáct a Bogartovi čtyřiačtyřicet. Ona svému muži ráda slíbila, že nebude brát role, které by ji na dlouho odvedly z domova. Měli spolu syna Stephena a dceru Leslie. Po dvanácti letech manželství Lauren ovdověla. Záhy po smrti Bogarta jí sňatek nabídl jiný gentleman – Frank Sinatra. Jejich vztah ale neunikl novinářům a po čase se raději rozešli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!