Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Pane soudce, měli jsme spolu sex

Česko

PRAHA Martin Chmelíř sužuje české soudce již deset let. Líčení s ním se vlečou. Jednou onemocní on, pak obhájce. Když jsou oba zdraví, změní na poslední chvíli advokáta nebo někdo zavolá, že je na soudě bomba. Předl lety dokonce Chmelíř obvinil „svého“ soudce z podjatosti, protože prý spolu měli sex. Jeho případ se dostal až k Evropskému soudu. Ten rozhodl, že stát porušil Chmelířovo právo na nestranný proces a jeho případ se vrátil do Česka.

Včera Chmelíř k pražskému vrchnímu soudu přišel. Dopředu ale novinářům hlásil: „Asi toho moc neuvidíte.“ Měl pravdu. Jeho advokátka Irena Slavíková požádala o odročení líčení: „Klient mně oznámil, že dává plnou moc jinému advokátovi. Zároveň mě bolí zuby a není mi dobře.“ Soudce Ľubomír Klimáček pak s povzdechem, že „neví, co tím obžalovaný sleduje“, jednání odročil. „Jen uplatňuji svá práva na volbu obhájce,“ pravil Chmelíř. Obstrukce za 47 milionů Průtahy soudních řízení, včetně zaviněných soudy, přišly loni Česko na 47 milionů. Se zdržováním toho soudci moc nesvedou. „Pokud se obžalovaný řádně omluví, nelze ho perzekvovat. Byl by to zásah do jeho občanských práv,“ míní mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Chmelířův případ má kořeny v březnu 1999, kdy jej Krajský soud v Českých Budějovicích poslal na osm let za mříže kvůli desítkám ukradených aut a vybraných bytů či obchodů. Chmelíř si ale podal odvolání k vrchnímu soudu.

Dostat Chmelíře k soudu skoro nešlo. Vrcholem bylo, když v prosinci 1999 obvinil soudce Miroslava Veverku z podjatosti, protože prý spolu měli intimní poměr. To Veverka odmítl jako lež. Potvrdit, že není podjatý, musel ale Nejvyšší soud. Tehdy už Veverka ztratil nervy, označil obvinění za „bezostyšný a bezprecedentní útok“ a uložil Chmelířovi padesátitisícovou pokutu. V té samé době také na soud kdosi zavolal, že je v budově bomba. Tentokrát Veverka neustoupil a jednání proběhlo. Za to si v únoru 2000 vykoledoval od Chmelíře žalobu. Dotáhnout proces do konce se podařilo až v září 2000, když Chmelíř podle soudu zmařil 25 jednání. Chmelíř si pak odseděl šest a půl roku ve vězení.

Případ mezitím doputoval na Ústavní soud. Ten v roce 2001 stížnost odmítl. Evropský soud ale v červnu 2005 dospěl k názoru, že Česko Chmelířovi nezajistilo nestranný proces. Vadilo mu, že Veverka vyměřil pokutu, když na něj Chmelíř podal žalobu. Ústavní soud musel své původní rozhodnutí loni v červenci změnit a vrátit věc na vrchní soud.

První jednání nařídil Klimáček na loňský prosinec. Chmelíř onemocněl. V únoru zas obvinil Klimáčka z podjatosti, také včera z jednání sešlo. Pokud by u soudu uspěl, mohl by teoreticky požadovat odškodné za své uvěznění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!