Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pankrácká věznice bude asi na prodej

Česko

  8:24
PRAHA - Pankrácká věznice možná v příštích letech zanikne. Ministerstvo spravedlnosti podle včerejší MF Dnes vážně uvažuje o tom, že nejslavnější pražskou věznici zruší a pozemky pod budovami prodá soukromým investorům.
Vězení - ilustrační foto

Vězení - ilustrační foto foto: Lidové noviny

V takovém případě stát postaví novou, moderní vězeňskou budovu mimo hlavní město. Pankrácká věznice, kdysi nejmodernější žalář Rakouska-Uherska, už evropským normám nevyhovuje. Její rekonstrukce by stála zhruba miliardu korun.
Věznice má problémy i s tím, že obtížně shání lidi na místa dozorců kvůli nástupním platům.

Ministerstvo spravedlnosti zvažuje rekonstrukci věznice jako další variantu, jak s objektem naložit. Podle ministra Jiřího Pospíšila bude do konce letošního roku hotova studie, z níž vyplyne, zda je efektivnější tuto věznici opravit, nebo prodat.
 
Pankrácká věznice byla postavena před 118 lety z popudu císaře Františka Josefa I. V té době to byl přepychový kriminál s vlastní plynárnou, centrálním vytápěním i kostelem pro věřící.
 
V době heydrichiády a po válce během 50. let minulého století smutně proslula popravami obyčejných českých lidí i politických vězňů. Dodnes to připomíná zdejší muzeum vězeňství s celou smrti, gilotinou a místností, kde odsouzenec vyslechl zamítnutí žádosti o milost.

„ Je to tam opravdu sugestivní. Jen málokteré místo tak jednoznačně připomíná lidské hrdinství a utrpení, mám-li užít silných slov,“ podotkl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma.

Další osud pietního místa, věnovaného popraveným ve 40. a 50. letech, zajímá i čtvrtou městskou část, na jejímž území pankrácká věznice stojí. „V případě prodeje nás bude v prvé řadě zajímat, zda pietní místo bude zachováno a v jaké podobě. To místo ale nespadá do vlastnictví městské části, takže můžeme jen svůj názor na jeho zachování adresovat kompetentním institucím,“ reagoval místostarosta Prahy 4 Václav Krištof.
Areál pankrácké věznice má rozlohu devět a půl hektaru. Je obklopen obytnými domy a leží v jedné z nejlukrativnějších částí metropole. Je pravděpodobné, že po zrušení věznice by místo ní vznikly bytové domy nebo administrativní budovy.

Podle Tůmy je snaha nabídnout takové místo k prodeji developerům pochopitelná. „Každé moderní město se musí dále rozvíjet a nezůstat jen skanzenem. Je třeba hledat cestu, jak při tom nezničit všechno z minulosti,“ řekl Tůma.
Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...