Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Papaláši se ukrývali před americkým astronautem

Česko

I vznešený svět astronomie má své veselé historky, paradoxně napsané neveselou dobou. Některé z nich zažil docent Luboš Perek, bývalý ředitel Astronomického ústavu v Ondřejově.

„V roce 1974 přijel do Prahy americký astronaut Eugen Cernan. I když vyrostl v USA, měl vztah k zemi svých předků a tak si na poslední výpravu na Měsíc, které se zúčastnil, vzal československou vlajku. Tu pak přivezl do Prahy a hledal nějakého významného činitele, aby mu ji předal. Jenomže všichni se zamkli v kancelářích a nebyli k dosažení. Cernan tedy přijel na Ondřejov, vlajku mi odevzdal a já jsem ji během několika minut předal svému mladému kolegovi Jiřímu Grygarovi, nyní předsedovi Učené společnosti. Vlajku jsme vystavili přímo na podstavci našeho dvoumetrového dalekohledu. Později ovšem musela na několik let zmizet do nějaké bezpečné úschovy a po roce 1990 se zase vrátila na původní místo.

Další historka se opět týká Eugena Cernana, když v roce 2001 opět přijel do Česka. Podíval se do Bernartic, kde se měla narodit jeho matka, tamější farář velice ochotně slíbil veškerou pomoc. Cernan cestoval ve společnosti našeho prvního kosmonauta Vladimíra Remka, Letěli helikoptérou, která ale měla nehodu a z malé výšky spadla na zem. Cernan musel do vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde se setkal s prezidentem Václavem Havlem. Tak vzniklo neplánované setkání, které se do celého pobytu Eugena Cernana velice hodilo.

A ještě jedna příhoda, rovněž s Vladimírem Remkem. Do kosmu letěl v roce 1978 a já jsem měl potom příležitost s ním mluvit. Byli jsme ve městě Kaluga, kde působil Ciolkovskij. Z Moskvy jsme tam jeli tři hodiny a během cesty jsem se ho vyptával, jak let probíhal. A tak jsem se mj. dozvěděl, že Remek měl o pobytu v kosmu připravenou zprávu pro kongres Mezinárodní astronautické federace. Ale naše tehdejší vláda ve své bohorovné moudrosti rozhodla, že tam nepojede, aby nezastínil slávu kosmonauta z NDR Jähna, který letěl o pár měsíců později. V čem spočívala ta moudrost, že jeden astronaut je lepší než dva, to se mi nepodařilo vypátrat.

Dnes je takový postup dost nepochopitelný a ti, co to nezažili, si podle mého nedovedou udělat pravý obraz o tom, jak tehdy život vypadal a jak těžká byla úloha chovat se normálně, zejména v době normalizace, která byla antinormalizací.“

***

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce LN.

Vlajku od Cernana jsme vystavili na podstavci dvoumetrového dalekohledu

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...