Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež přiveze Klausovi mozaiku, její motiv Vatikán tají

Česko

  9:02aktualizováno  13:17
VATIKÁN - Papež Benedikt XVI. při své návštěvě Česka předá dar nejen proslulému Pražskému Jezulátku, do Prahy veze také pozornost pro prezidenta Václava Klause. Hlava českého státu dostane mozaiku vytvořenou známým vatikánským uměleckým ateliérem. Motiv artefaktu má být překvapením.

Papež Benedikt XVI. chce k víře přitáhnout mladé lidi. foto: ČTK

Již nyní se ovšem v diplomatických kruzích začalo spekulovat o tom, že by mozaika mohla souviset například s motivem svatého Václava, jemuž se papež pokloní ve Staré Boleslavi.

Vatikán ovšem podrobnosti týkající se daru tají. "Motiv mozaiky bude sdělen až při předání," řekl ve Vatikánu mluvčí státního sekretariátu Vatikánu Federico Lombardi. Papež do Česka přijede 26. září na pozvání katolické církve a Klause, zdrží se tři dny. V české metropoli navštíví kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně se soškou Jezulátka, kterou vyhledávají poutníci z celého světa. Papež mu přiveze zlatou korunku.

Papežova návštěva Česka bude rozdělena na část státní a pastorační. Vedle setkání s věřícími na mších v Brně a Staré Boleslavi čeká papeže hned v úvodu návštěva Hradu.

S papežem do Česka přiletí i jeho stočlenný doprovod

Papeže Benedikta XVI. na jeho cestě do České republiky doprovodí devětadvacetičlenná skupina složená z představitelů Vatikánu, včetně šéfa "vatikánské vlády" Tarcisia Bertoneho, a lidí pracujících pro světové centrum katolíků. S papežem také přiletí až 70 novinářů.

Také prezident si připravil pro papeže dar, má to být tradiční výrobek od dvou významných českých firem. "Jeden z darů má reflektovat jednu z papežových osobních zálib," řekl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Pro papeže jsou přichystány také další dary, například biskupové mu nechali vyrobit unikátní růženec ze zlata a českých granátů, papež dostane od zástupců církve také skleněné mešní potřeby.

Obrovská dopravní omezení

Návštěva papeže přinese Brnu největší dopravní opatření v jeho novodobé historii. Šest kilometrů D1 bude 26. září u Brna téměř na den uzavřeno.

Nejrušnější dopravní tepna v zemi se v tomto úseku změní na parkoviště pro 2000 autobusů, O příštím víkendu půjde do služby ve městě 1000 policistů. Očekává se 100.000 poutníků.

Policisté se budou muset postarat nejen o zaparkování stovek autobusů, ale i bezmála 30.000 osobních aut na Černovických terasách.

Klausův předchůdce Václav Havel dostal od papeže rovněž mozaiku, měla náboženský výjev a papežský znak. V roce 1990 mu ji přivezl tehdejší nejvyšší zástupce katolické církve Jan Pavel II.

Mozaiky dává papež darem při svých zahraničních cestách často. Benedikt XVI. přivezl umělecké dílo například německému prezidentovi Horstu Köhlerovi, zpodobňovala pohled na Koloseum v 19. století.

Papež Benedikt XVI..

Vatikánské ateliéry specializující se na mozaiku, dekorativní techniku, která využívá malých kousků mramoru, skla a podobně, mají dlouhou tradici.

Počátky ateliérů sahají do 16. století a jsou spojeny s úřadem papežů.

Umělci a restaurátoři se zaměřují hlavně na restaurování tisíců metrů čtverečních mozaiky v bazilice svatého Petra, vytvářejí ovšem i umělecká díla pro papeže, který je pak dává darem na cestách po světě.

Vatikán je známý svou podporou umění, papežové se s umělci osobně setkávají. Benedikt XVI. v listopadu přijme na 500 tvůrců zastupujících současné umění.

Umělecká díla ve více než 1400 sálech
Proslulá jsou rozsáhlá vatikánská muzea, která uchovávají umělecká díla ve více než 1400 sálech. Ročně jimi projde na dva miliony návštěvníků. Je zde vše od egyptských mumií, vzácných řeckých plastik po četné malby. Patrně nejslavnější je Sixtinská kaple vyzdobená freskami od renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho.

Na umělecké výzdobě hlavního města katolíků se v poslední době podíleli Češi, spolutvůrci soukromé kaple papeže se v době Jana Pavla II. na popud českého kardinála Tomáše Špidlíka stali i český sochař Otmar Oliva a kameník Petr Novák.

Autor: