Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Papež taktně pomlčel o Iráku

Česko

Papež v Bílém domě - Benedikt XVI. ocenil USA jako zemi, v níž hraje křesťanství velkou roli

Hlava katolické církve a prezident USA, největšího protestantského státu světa, nedali najevo své spory

WASHINGTON/PRAHA Nediplomaticky řečeno, v Bílém domě se včera setkaly hlavy dvou konkurujících si světů. Benedikt XVI., hlava katolické církve, nejmocnějšího náboženství světa, a George Bush, prezident USA, nejmocnějšího státu světa. Navíc protestant a hlava země, v níž mají protestanti většinu a katolíci jsou významnou, ale přesto jen čtvrtinovou menšinou.

Seznam toho, co Benedikta XVI. a George W. Bushe rozděluje, by byl přinejmenším stejně tak dlouhý jako toho, co je spojuje. Přesto si během velkolepého ceremoniálu papežova přivítání před Bushovým sídlem dali jak papež, tak americký prezident velmi záležet na tom, aby zdůraznili právě momenty společného zájmu.

Benedikt XVI. ve svém projevu před Bílým domem jen okrajově a nekonkrétně vyzval Bushe k využívání „trpělivé diplomacie pro řešení konfliktů“. Ale ani slovem nezmínil válku v Iráku, za niž Vatikán Spojené státy velmi tvrdě kritizoval. Dnes už ostatně od katolické církve kvůli Iráku výhrady nezaznívají. Také proto, že vojáci USA chrání svou přítomností i tamní křesťanskou menšinu.

Podobně Benedikt XVI. opomenul další témata, na která má s Bushem rozdílné názory, jako například uplatňování trestu smrti v USA nebo ekonomické embargo vůči Kubě. Naopak zdůraznil „náboženskost“ Ameriky, která se tím pro Benedikta XVI. v tom dobrém liší od „nevěřící“ Evropy. „Od svých počátků je boj Ameriky za svobodu veden přesvědčením, že politika a veřejný život podléhají morálnímu řádu, stanovenému Bohem stvořitelem,“ uvedl Benedikt XVI. „Přicházím jako přítel, hlasatel evangelia a člověk s obrovským respektem k této velké pluralitní společnosti.“

Již tradičně také vyzval Benedikt XVI. Spojené státy jako nejsilnější ekonomiku světa k pomoci chudým zemím planety. Na úplný závěr neopomněl další tradiční vatikánskou agendu, tedy boj proti umělému přerušení těhotenství, když vyzval k „uctívání práv lidí a nenarozených dětí“.

Advokát Latinoameričanů Prezident Bush ve své řeči připomněl, že papež přijel do USA v den svých narozenin, které jak dodal, „chce strávit mezi přáteli“. Bush, sám hluboce věřící křesťan, zdůraznil velký význam náboženství v životě Spojených států. „Tady v Americe naleznete národ, který vítá úlohu náboženství ve veřejném životě,“ uvedl americký prezident, který si papeže přisvojil i pro svoje válečné tažení proti terorismu. „Ve světě, kde někteří ve jménu Boha ospravedlňují teroristické činy, vraždy a nenávist, potřebujeme vaše poselství, že Bůh je láska,“ dodal Bush.

Od návštěvy papeže v USA nejvíce očekává tamní rychle rostoucí menšina Latinoameričanů, jejichž příliv výrazně zvyšuje počet katolíků v zemi. Latinoameričané, mezi nimiž jsou miliony nelegálních přistěhovalců, doufají, že Benedikt XVI. podpoří jejich práva a vyvine na Bushe tlak také v klíčové otázce slučování rodin.

***

Co ještě papeže v USA čeká

Ve Washingtonu bude dnes Benedikt XVI. sloužit mši pro 48 tisíc věřících. Potom odletí do New Yorku, kde promluví na půdě OSN a bude sloužit další masovou mši. V neděli navštíví Ground Zero, kde stávaly věže Světového obchodního centra, zničeného při útocích 11. září 2001. sd

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!