Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Paradox: církev se chce zbavit kostela svatého Havla. Stát ho ale také nechce

Česko

  6:00
PRAHA - Kdysi honosná stavba kostela svatého Havla v Úštěku na Litoměřicku desítky let chátrá. Zeď obrůstají keře, střecha se již dávno zřítila, místo oken zejí prázdné díry. Římskokatolická farnost Konojedy, které ruina patří, se svatostánku chtěla zbavit a převést ho na stát. Ten to ale odmítl a soud mu nyní dal za pravdu.

Zchátralý barokní kostel svatého Havla, který nechala v polovině 18. století vybudovat hraběnka Šporková. foto: Zničené kostely

Případy opuštění majetku jsou v České republice poměrně vzácné. Změnit by to však mohl nový zákon o památkové péči, s jehož účinností se počítá od ledna 2018. Podle předlohy totiž bude majitelům památek, kteří se o ně řádně nestarají, hrozit až několikamilionová pokuta.

Náklady na rekonstrukci zchátralého barokního kostela svatého Havla, který nechala v polovině 18. století vybudovat hraběnka Šporková, odhadl před dvěma lety pro Deník technik litoměřické diecéze Ivo Fiedler na dvacet milionů korun. Tolik peněz Římskokatolická farnost Konojedy nemá. Sepsala proto takzvané prohlášení o opuštění majetku. Ten pak ze zákona přechází na Českou republiku, konkrétně na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Soud: Opuštění je nemravné

Katastrální úřad ale převod odmítl a farnost se obrátila na soud. V žalobě uvedla, že zchátralý kostel, který ministerstvo kultury vede jako památku, sedmdesát let neslouží svému účelu. „Již v sedmdesátých letech se v kostele pásly ovce a v současnosti budova dávno nemá střechu a rostou v ní stromy,“ konstatuje se v žalobě. Farnost v ní mimo jiné zdůrazňuje, že prohlášením o opuštění kostela a přilehlých pozemků reaguje právě na připravovaný zákon o památkové péči a hrozbu finančních sankcí.

Kostel svatého Havla.

Krajský soud v Ústí nad Labem nicméně žalobu zamítl. Konstatoval, že vlastník kulturní památky má povinnost o ni na vlastní náklady pečovat a udržovat ji v dobrém stavu. Pokud tak nečiní a chce obejít zákon tím, že majetek účelově opustí, je takové chování v rozporu s dobrými mravy.

Soud poukázal i na to, že polorozbořený kostel nebyl předmětem církevních restitucí, farnost v Konojedech ho vlastnila i před rokem 1989, a měla tak léta na to, aby se pokusila stav nemovitosti zlepšit.

Autor: