Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Parašutisté budou mít svůj hrob

Česko

Ostatky hrdinů zřejmě skončily na Ďáblickém hřbitově * Památník zaplatí Praha 8

PRAHA Českoslovenští parašutisté, kteří v roce 1942 zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a zaplatili za to životem, budou mít od letošního roku v Praze dvě pietní místa.

V květnu má být položen základní kámen pomníku v kobyliské zatáčce. Památník, jehož podoba zatím není známa a vzejde z architektonické soutěže, bude vztyčen poblíž místa, kde Josef Gabčík s Janem Kubišem na Heydricha zaútočili. Původní místo totiž už neexistuje.

O měsíc později bude odhalen symbolický hrob parašutistů v rámci nového čestného pohřebiště Ďáblického hřbitova. „Památník na Ďáblickém hřbitově bude odhalen 17. června,“ sdělil ředitel Správy pražských hřbitovů Vojtěch Grametbauer. Právě 17. červen byl předvečerem boje o kryptu kostela v Resslově ulici, kde se parašutisté ukryli a kde bojovali až do konce.

O tom, kde ostatky mrtvých parašutistů leží, se vedly letité dohady.

Jejich těla se totiž nikdy nenašla. Zkazky o tom, že těla mrtvých výsadkářů byla oddělena od hlav, označil ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek za pouhé fámy.

Vojenští historikové po ročním průzkumu nyní tvrdí, že místem jejich posledního odpočinku jsou Ďáblice. „Vedou nás k tomu písemné dokumenty, historické prameny a výpovědi autentických svědků, s nimiž hovořil badatel Jaroslav Čvančara,“ prohlásil Knížek.

Ostatky lidí, kteří v Praze padli v bojích s gestapem nebo v obklíčení spáchali raději sebevraždu, nacisté podle shromážděných svědectví pohřbívali výhradně v šachtách Ďáblického hřbitova.

S úplně stoprocentní jistotou to ale Knížek říci nemůže. V anonymních hrobech je velké množství neidentifikovaných ostatků. Těla parašutistů nebyla exhumována ani se neprováděly testy DNA. „Na 90 procent, možná i 99 procent ale leží v Ďáblicích,“ dodal Knížek.

Proto také pietní nápis, jenž bude vytesán do kamene, vzpomene nejen hrdinné parašutisty, ale i ostatní vlastence, kteří nepřežili nacistickou okupaci. Památník bude financovat Praha 8. „Bude stát odhadem několik desítek tisíc korun,“ prohlásila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Pomník hrdinům v kobyliské zatáčce má být vztyčen v roce 2009. Kdo vypíše soutěž na jeho podobu, určí 3. března přípravný výbor.

***

Na 90 procent jsou pochováni na Ďáblickém hřbitově, říká vojenský historik

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat